eminönü

insana yaşŸam enerjisi verir. (enerji ne demek ulen?) cıvıl cıvıllığŸıyla insanı içinde öğŸüten ama başŸkalaşŸtırmayan ülkenin nadide semtlerindendir. gündüz koca şŸehir, gece karanlık bir sokak gibidir.
devamını gör...
istanbula ilk ayak basanların, ilk uğrak yeridir eminönü, denize ilk eminönünde doyulur, ilk eminönünde balık ekme yenir, ilk eminönünden vapura binilir, ilkler ayrı bir güzel yaşanır eminönünde.
devamını gör...
yeni düzenlemede fatih'e bağlanılan mekan.
ucuzluk pazarıdır kimi yerleri. (çoğu)
toptan bişey alıncaksa gidilir. (düğün, sünnet felan)
ekonominin döndüğü yerdir.
gayet bol tarihi eseri vs. vardır.
istanbul'a gleen herkes mutlaka görür.
devamını gör...
manzara açısından en güzel noktasında istanbul ticaret odasıbinasının yer aldığı eskiden ilçeyken şuan fatih belediyesinin bir mahallesi. mısır çarşısı, mahmutpaşası, tahta kalesi, doğu bankıyla istanbulda ticaretin kalbi olan yer. yeni camii, hünkar kasrı ve büyük postane mutlaka görülmesi gereken tarihi mekanlardır. yeni cami önündeki güvercin kolonisinden bir güvercin kafanıza pislediğinde hemen dibindeki nimet abladan piyango bilet almanın adet olduğu, sahildeki teknelerden balık ekmek yemenizi sağlığınız ve hijyen açısından tavsiye etmediğim yerdir aynı zamanda.
devamını gör...
barındırdığı tarih ve manzara açısından istanbulun akciğeridir desem abartmış olmam herhalde.

tarihi yeni cami
mısır çarşısı
sirkeci tren garı
gülhane parkı
topkapı sarayı
ayasofya
sultanahmet
çemberlitaş
sahabe kabirleri
osmanlı son dönem yapıları
kadıköy üsküdar adalar iskeleleri
karaköy köprüsü vs...


ayrıca tahtakale ve mahmutpaşa istanbulluların elektronik, giyim-kuşam, hırdavat vs için uğrak yeridir. bünyesinde cıvıldak bir evcil hayvan satış yeri barındırmaktadır ki gezilip görülesi bir mekandır. istanbulun mühim nimetlerinden biridir.
devamını gör...
kültür bakanlığının turizme "entegre" olmasından sonra fatih e "entegre" olan güzide ilçemizdir.
bu birleştirici yönetim politikalarını kınıyoruz. istanbul un bir yarısı fatih diğer yarısı beyoğlu mu olsun. rahat bırakın ilçeleri canım birleştirmeyin, ne oluyor masraftan mı kısıyorsunuz.
biliyoruz eminönünde yerli halk azaldı diye böyle ancak oranın adı, dokusu, tarihi bambaşka. esnaf bile olsa orayı ayakta tutan birileri var.
edit: evde türk kahvesi yoksa ve eminönünden kurukahveci mehmet efendi ye uğramadan geliyorsan yazık sana.
devamını gör...
istanbul'un emekçi halkının uğrak mekanıdır. her türlü insanın bulunduğu mekandır. mısır çarşısı oradadır.
mahmutpaşa outlet center oradadır ve özellikle haftasonları nişan alışverişidir düğündür, hacı alışverişidir bilmem nedir oralardan yapılır. ana baba günü olur. esnaflar birbiriyle yarış yaparlar.
kuru kahveci mehmet efendi de mısır çarşısının oralarda bir yerdedir. her daim kalabalıktır.
kahve almak isteyen kuyruk olur.

tramvay durağına girerken merdivenlerin solunda, balıkçıların karşısında hemen bir tane korsan kitapçı bulunmaktadır. promosyon yapıyor. bir kitap beş lira. iki kitap alana bir kitap bedava. en son çıkan kitaplar her daim bulunur.
ancak bu korsan kitapçı sabah altı ile sabah dokuz arasında orada durmakta. zabıtalar dokuzda iş başı yaptığı için sabah yemiyeyi doğrultup kaçıyor.

istanbul ticaret odası da orada bulunmaktadır. saray muhallebicisinin hemen yanında bitişikler.
devamını gör...
istanbulun anadolu yakasında oturan bir genç olarak tren+ motor şeklinde varabildiğim abi aslında istanbul burası dediğim buram buram tarih kokan yer
devamını gör...
20.
kalabalıktır, kirlidir, laf atarlar.. ama eminönü istanbul'dur, her türlü sevdirir kendini*.

edit: neresini seviyormuşum çok merak ettim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar