emrah safa gürkan

tarihçi. amerika'da doktora yapmış, bilkent mezunu.
osmanlı tarihi, akdeniz siyaseti, korsanlık gibi konularda çalışmaları var. "sultanın casusları" adlı, daha önce değinilmemiş bir konuda çok sağlam belgelere dayanan* bir kitabı var.

kitabın bir bölümüyle ilgili twitter aracılığıyla sorduğum soruya 1 dakika geçmeden yanıt verdi ve uzun uzun anlattı. aynı zamanda sosyal medyayı hunharca kullanan eğlenceli bir akademisyen.
devamını gör...
amerika'da doktora yapmışsa amerikan tarzı tarih yapıyordur...

sahi insan neden tarih doktorası yapmak için amerikaya gider hala anlamış değilim...

belgenin kaynağı amerika bile değilken, o topraklarda nasıl bir doktora yapabilirsin ki...

he hatırladım onlar belge ile tarihçilik yapmıyorlardı değil mi onlar yorum tarihçiliği yapıyorlar dı.
devamını gör...
akademik çalışmalarının niteliği hakkında yorum yapamayacağım. ancak flu tv de olmaz öyle saçma tarih isimli bir programı var ve takip etmeye çalışıyorum programı.
kendisi bir tarihçi olarak tarihi olaylar ve kurumlar arasındaki sebep-sonuç ilişkisini gayet başarılı bir şekilde kuruyor.
ayrıca doyurucu bilgiyi geniş kesimlerin anlayabileceği bir şekilde anlatma konusunda da oldukça başarılı. kendisini popüler kılan da bu yeteneği zaten.
devamını gör...
gözlük taksa pringles kutusundaki dayıya benzer, öylesine karikatürümsü bir tipi var. kimine itici kimine sempatik gelebilir ama asıl mesele bu değil. yurt dışında eğitim almanın, maddi refaha sahip büyümenin, belli insanlarla yakın olmanın kişiyi seçkin yaptığına dair subliminal söylemleri ve aşağılayıcı göndermeleri mide bulandırıyor. üstelik kimliğini şekillendiren bu faktörleri bir kader getirisi olarak değil de kendi kazanmları gibi sunması nerden baksak küstahça. akıllı mı evet, kültürlü mü evet, iyi bir okur-yazar hatta başarılı bir öğretir mi evet de işte imtihanın da büyüğü tam orada başlıyor. kibir herkeste olan lakin bazılarında imza haline gelen bir çirkinlik...
devamını gör...
popüler kültürü avantaja çeviren tarihçi. kaliteli akademisyen tanımına ve anlayışını yıkmıştır diyebiliriz. konuyu bir çocuğun anlayabileceği seviyeye indirgeyebilir. ve konuları relativize edebilmesi onun derinliğini göstermektedir. en güzeli bilmediği konularda onu bilmiyorum diyebilmesi. kendisini dinlerken metotsal bilgiler almaya bakın derim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar