en büyük bilim adamının Allah olması

sacmalamayin kardesim, Allah = adam da ne demek?! yaratan ile yaratilan nasil ayni kategoriye girer. bilime konu olmus ve olacak butun kavram ve olgulari yaratan zaten Allah.
devamını gör...
iyi niyetinde kuşku olmayan ancak henüz çömez aşamasında bir kulun yalandan sekr hali söylemi.

Allah'ın bir sıfatı da ilimdir (siz bilim de diyebilirsiniz). bilim adamı denilen insanlar bu ilmi araştırmayı meşguliyet edinmiş kişilerdir. bu durumda 'adam' sözcüğü yersiz bir kullanım.

(bkz: bilimsel bilginin sosyolojisi)
devamını gör...
"evrim teorisinin söylediği. sürekli Allah en klas modeli aramaktadır zira ve en büyük
laboratuar (evren) ondadır, onundur... " bu cümleleri biraz irdeyelim:
1- demek ki bu arkadaş evrim teorisini kabul ediyor. bununla da kalmıyor bunun kesin gerçek olduğu kanaatinde. yalnız ufak bir revizyon yapıyor, teorinin içine Allah teala'yı da dahil ediyor. evrimin kendi kendine değil de yaratıcı tarafından yapıldığını söylüyor.
2- Allah teala'nın istediğini tam bulamadığı, yeni modelleri aradığını söylüyor ki buna göre Allah teala yaratmak için benzerlere ihtiyaç duyuyor, bir şeyin olması için "ol" demesi yetmiyor ve bir türlü istediğini bulamamış (demek ki ne istediğini tam bilmiyor).
3- Allah teala daima araştırma yapan bilim adamlarına benziyor. hep deniyor ve deneme yanılma yöntemi ile en iyiyi (en iyi her neyse) bulmaya çalışıyor.
4- biz mahlukların tamamı kobaydır. yaşadığımız laboratuvarı biz gerçek zannediyoruz.

şimdi diyeceksiniz ki yahu bu bir benzetmedir, bu kadar ciddiye almayın.
fakat konu kutsallar, özellikle de Allah teala olunca, dikkate almak zorunda kalıyoruz. bu hususlarda söz sarf ederken iyice düşünmek gerekir. benzetme yaparken çok dikkatli olunmalıdır. tamam, "teşbihte hata olmadığı (yani teşbihte yapılan hatalara bakılmadığı) gibi hatasız da teşbih olmaz". ancak hatanın da bir sınırı olmalıdır.
lütfen bu tür hususlarda dikkatli olalım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar