endeavour

türkan sabancı, ali koç, tuncay özilhan gibi sekiz on kodamanın kurduğu girişimcilik platformu. üniversitelerden ticari fikirler ve genç beyinleri avlamaktadırlar.
devamını gör...
endeavour büyük britanya'ya ait küçük bir 18. yüzyıl gemisiydi. geminin ünü james cook'un avustralya'yı keşfettiği ilk seyahatinde komuta ettiği araç olmasından kaynaklanmaktadır. cook'un yolculuğu 25 ağustos 1768'de plymouth'dan başlamış ve madeira adaları, afrika'nın batı sahili, rio de janeiro ve cape horn yoluyla güney pasifik'e doğru devam etmiştir. burada tahiti'de üç ay kadar kalan cook ve endeavour mürettebatı daha sonra yeni zelanda'ya yelken açmıştır. avustralya'ya ulaşan ilk batılı gemi olan endeavour'un mürettebatı bugün botany bay adıyla anılan bölgede karaya çıkmıştır. sonraki dört ay boyunca avustralya kıyılarında dolaşan gemi 10 haziran 1770'de büyük mercan resifi'nde karaya oturmuştur. burada hasar alan gemi mürettebatı tarafından zorlukla kurtarıldıktan sonra dönüş yolculuğuna çıkmıştır.

ingiliz donanması 1775'de endeavour'u 615 sterlin karşılığında sattıktan sonra geminin akıbeti hakkındaki teoriler çeşitli olsa da kesinlik kazanmış bir görüş yoktur.
devamını gör...
dizinin işleyiş tarzı klasik bir dil içeriyor. o bakımdan her bölümü yaklaşık birbuçuk saat ve polisiye roman tadında bir anlatım denenmiş. darısı bizim dizi ve filmlerin başına dedim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.