#sözlük 

amortisman ayrılmaya başlanan yazarlar listesinde adını görmeye başladık dediklerinde üzüldüm sonra aselsan hisselerinde yaşanan kıpırdanma ile biraz kendime geldim. evet belki çay yok lakin adam olana bir klavye yeter dediler..

sıra bizdeymiş soruları alacakmışız. vay arkadaş yüzleşme zamanı yüzüklerin efendisi, rus edebiyati ve tüm ironik başlıkların intikamı elbet alınacaktı..

sorularınız varsa elden geldiğince cevaplayacağız mirler, umarım pi'yi 3 alırsınız!

devamını gör...
kardeş neden beşiktaş. sevinmek için sevmedin biliyoruz ama neden.
devamını gör...
--- daikichi ---

kardeş neden beşiktaş. sevinmek için sevmedin biliyoruz ama neden.

--- alıntı ---

el cevab

mirim , 1990'lar civarı sarı fırtına dahil beşiktaş'ın altın çağları malum metin ali feyyaz 170 gol atmış 5 sene içerisinde. apartmanda bir tane fanatik erol abi var mahallenin tüm çocukları fenerli galatasaraylı. beni gözüne kestirmiş " japonsun sen farklısın" diye kanıma girdi. elime bir beşiktaş bayrağı bir de atkıya tav oldum. sağolsun kanser nedir genç yaşta öğrendik.. her daim mutlu oldum işin şakası beşiktaşlıyım diye. senelerce millet kornayla , bayrakla flamayla hava atarken uzaktan izledik kedi gibi. yine de sevdik - aşk sorgulanmaz.. -
devamını gör...
sonunda ya hu sonunda... **
oncelikle çokça soru gelecegini dusunerek kolayliklar diliyor ve basliyorum.
1. meb bakani olsan yapacagin ilk sey ne olur ?*
2. bi tanimda toplumdaki ruh hastasi sayisinin çok arttigindan dem vurmustun. kendimizi ruh hastalarindan korumak mumkun mudur ? mumkunse sence yolu nerden gecer ?*
3. kendine kizdiginda ve saymak istediginde ne soyluyorsun ?*
4. akrep burcu biri olarak kininin seviyesini bi orneklendirir misin ?*

sevgiler.. *
devamını gör...
1) daha önceki röportajlarda sorduğum soruyu sana da sormak istiyorum: gerçek hayattaki sen ile e1k arasında benzerlikler yahut farklılıklar var mıdır?

2) on yıl sonra kendini nerede görmek istiyorsun?

3) sence neden röportaj için seni seçtik?
devamını gör...
bissürü şahane fotoğraf çekmişsin, dünyayı dolaşmışsın, fotoğraf tutkun hobi olmanın ötesinde gördüğüm kadarıyla. eğer ömrün boyunca tek bi kare çekeceksin deselerdi........ o kareyi çektikten sonra gideceğin restoranda kendine ilk hangi yemeği söylerdin.
devamını gör...
kendini bir hayat gurusu olarak görüyor musun? görüyoruz ki bayağı bir yer gezmişsin. gezmenin hayatındaki konumu ne? ve son olarak da genç berduşlara tavsiyen nedir?
devamını gör...
evet, üşenmedim bütün tanımlarınızı okudum. malzeme vermekten kaçınmışsınız...

buzdolabınızı ve yarım limonlarınızı satarak evinizdeki refah seviyesini çöpe atmanızın sebebi nedir?
devamını gör...
--- tekilsahis ---

ne olacak bu ekonominin hali??

--- alıntı ---

el cevab

hüzünlüyüm bu konuda. 2013'de bile bu hususta yazdığım nice kötü senaryo vardı ekonomiye dair. nice değerli kaleminde benzer duruşları vardı üvey, buhavadagidilmez, en yeni gibi tahlil eden insanlar gelen kamyondan bahsediyorduk.. seçim ekonomisi deniyordu, büyümek lazım deniyordu bunlar geçici deniyordu geçmedi daha zorladı ve en sonunda patladı. kredi kartıyla iphone alan insanlara biriktirme yahut paran olunca alırsın konusunu yerleştirmek bir metafordur. 70 senelik bir ağır sanayici aileye " girmeyin şu inşaat sektörüne bugün kârlı ama yarın ne olacak bilmiyorsunuz " diyememek içinize oturan kara boğadır son tahvilde. devlet keynesci olucam diye bütçeyi yırtarken , geleceğin senetlerini de yırttığımızı söylediğiniz an kandaş yahut candaş olmamak arasında kalıyordunuz. geçmişi yazdım gibi duruyor ama geleceği yazdım aslında. iyiye iyi , kötüye kötü diyen insanlar da vardır ve her uyarı/ düzeltme çağrısı sizi batırmak için değildir. bu düzelmeden ne ekonomi , ne eğitim , ne de adalet iyi olacaktır değerli dostum.
devamını gör...
artık yeni fotoğraf paylaşmıyorsun, gezmeyi mi bıraktın, yoksa fotoğraf çekmeyi mi? bir de nasılsın?*
devamını gör...
demek sarı saçlım renkli gözlüm soru alıp cevap veriyormuş.
ee soralım o vakit.
gardını al rohanlı,dört nala yardırıyorum sorularımı.

1) gondor mu? mordor mu?
2) saruman mı? gandalf mı?
3) güç yüzüğü mü? nişan yüzüğü mü?
4) ibrahim üzülmez mi? markus münch mi?
5) döviz mi? altın mı?
6) neşet ertaş mı? mustafa ceceli mi?
7) dubai mi? istanbul mu?
8) analog fotoğraf makinesi mi? dijital fotoğraf makinesi mi?
9) zeytinyağlı taze fasulye mi? güveç mi?
10) senin dediğin yerde mi buluşalım? benim dediğim yerde mi buluşalım?

son olarak,

11) çaylar senden mi? benden mi?
devamını gör...
--- pocahontas ---

sonunda ya hu sonunda... **
oncelikle çokça soru gelecegini dusunerek kolayliklar diliyor ve basliyorum.
1. meb bakani olsan yapacagin ilk sey ne olur ?*
2. bi tanimda toplumdaki ruh hastasi sayisinin çok arttigindan dem vurmustun. kendimizi ruh hastalarindan korumak mumkun mudur ? mumkunse sence yolu nerden gecer ?*
3. kendine kizdiginda ve saymak istediginde ne soyluyorsun ?*
4. akrep burcu biri olarak kininin seviyesini bi orneklendirir misin ?*

--- alıntı ---

el cevab

sorular baya ilginç sert rüzgarlı saha. meb bakanı olursam yapacağım ilk şey öğretmenleri toplamak olurdu. türkiye'nin dört bir yanından sorunları dinlemeden çözüm olunmaz. nedeni şu, bizim ülkede sorun çözülürken hak sahibi fikrini empoze eder lakin kurumsal süreçler, kaizen eğrileri , fin tipi eğitim sistemleri dahil her konu aktarılan sahanın potansiyeli ve işi kıvırabilme yetisi kadardır. siz fizikte yahut matematikte ilk 30 ülke arasına gireceğiz bundan sonra gmat'de her genç en az 640 puan alacak dediğiniz an ok yaydan çıkmıştır. müfredat bunu işleyecek yapı , eğitimin alt yapısı, hoca kalitesi keza yabancı dil gibi konular fiyatlanmadan hayaller daha başlamadan ezilir yok olur. o açıdan önce potansiyeli ölçümlerdim sonra planı devreye alırdım.

2) ruh hastaları konusu bir devinim , toplumsal olarak sağlıklı olduğumuzu düşünen varsa trafikte olanlara bir baksın derim. aile kahvaltısı için gidilen mekanda çay gelmedi diye günü hic edenlerin olduğu bir coğrafya'da bundan korunmak için nivea 50 faktör krem ve diazem draje haplar haricinde bir kaçış yok. tek çözüm idare etme yahut ignore etme. kolay mübadele değil.

3) genellikle hırslı ve meraklı bir yapım var. bir hususu öğrenmek adına daha fazla bilgi almak adına günlerce uyumadan kalıp kütüphanelerde kaldığım zamanlar bile oldu gençken. planlı yaşamayı sevmekle kafana göre kalmak arasında yaşadığın ikilemler bence vücuttaki en zehirli toksinler. uslu ve kadiri kalmalıyım fikri vs muzurluktan birşey olmaz arasında baya da başımı derde soktum yalan yok. her ülkede bir polis ile selamlaşma olmasi bir yerden sonra sans olamaz. herkes içindeki çocuğu özgür bırakmaya çalışırken ben içimdeki deliyi bir güzel bağladım. söyleniyor ama yapacak birşey yok..

4) bu akrep burçlarının sizden çektiğini bir anlamadım. yükselen burcunda senin akrep dediklerinde aa ne güzel diye sevinirken, game of thrones tadında kafasına miğfer geçirenleri görünce şaşırıyorum. ya tüm akrepler melektir bunun görmeyen gözlere karşı da tüm akrepleri birleştirerek intikamımızı..

anladınız bence (:
devamını gör...
sanırım çektiğiniz fotoğraflardan ötürü sizi mahlası okunamayan izlandalı yazarıyla karıştırıyorum.
genelde üslup okuma konusunda fena sayılmam ama foto okuma yeteneğiyle de sanırım mike hammer'a rahmet okutuyorum.
neyse sorum şu, sizce sözlükte yöneticilerin ve modların ikinci, üçüncü mahlasları var mıdır? varsa neden ihtiyaç duyulur?
ikinci sorum ise okuduğum kadarıyla mizahi tanım yazmayı seviyorsunuz. aslında bu durum sözlük yazarlarının geneli için söz konusu. her interaktif yazar iyi bir mizahçı olmak zorunda mıdır? mizah bu işin ne kadar içindedir?
devamını gör...
--- ipek tüccarı ---

hocam kaç yıldır sözlükte yazıyorsunuz? cogito ve ihl dahil.

--- alıntı ---

değerli mirim ,

ekşi sözlük 2002 - 2010

cogito ve dünya sözlük 2011 -

ihl sözlüğe derviche hocanın ricasıyla yönetici olarak gittim. 4 ay sonra da ayrılmıştım sözlüklerden 2.5 senedir yoktum yeni geldim aslında tekrardan.
devamını gör...
2 dk da bana ard örd'yi anlattığı için çok üstüne gitmeyeceğim. ama bu demek değil ki hiç gitmeyeceğim.*
1. hasret mi daha acı yokluk mu daha acı?
2. pastırma mı kavurma mı?
3. olduğun yer mi olacağın yer mi?
4. geçmiş mi gelecek mi şuan mı?
5. bayramda ne yapacaksın?
6. en sevdiğin müzik tarzı ne? neden onu seviyorsun?
7. ve son olarak dervişi tahtından indirmeye var mısın?
devamını gör...
ister felsefi ister realist cevapla tercih senin ilk sorum su:

1- tanrı adil olmak zorunda mi? kutsal kitaptan yardım almadan cevaplarsan memnun olurum?
2- tanrı’nın yerinde olsaydin (if you were) insan denen varlığı yaratır miydin?
3- bazen süper güçleri olan bir varlıkmış gibi hissediyor musun?
4- sana aşık olduğunu düşündüğün kimseye yüz verdin mi? yoksa kadınlar senin icin vakit kaybı midir?
5- mutlu musun?
devamını gör...
--- paul atreides ---

buraya nasıl sabrediyorsun?

--- alıntı ---

el cevab

en fazla emek harcadığın sosyal mecra neresi diye soracak olsan burası derdim herhalde. özellikle moderetör olduğum dönem ve benzeri yıllarda hem sözlük anayasasının geliştirilmesi hem de benzer işlerde baya kafa yormuştuk ekiple. burası benim için güzel bir yuva ve dinlenme tesisi.

her ne kadar eskisi kadar yazamasamda neredeyse her şeyi okumaya gayret ediyorum ve insanlar bazen ilginç bulsalarda fikri olarak çok ters olmamıza rağmen onları da oyluyorum. bazen mahlas altında ne oy alıyorsun kardeşim diye takılıyorlar ama verdiğim her zaman daha fazlası oldu ve olması gerekende budur bence. kızdığım ya da sinirlendiğim alanlar oluyor özellikle kalitesiz trolluk olunca gözüm kararıyor yalan yok :d sonra pişman olsam da keşke daha naif yazsaydım diye iş işten geçmiş oluyor. genel olarak çok ters düştüğüm grup ya da insan tipi yok burada. sağ ve sola direk yatkınlığım yok keza sportif başarılarda rakipleri kutlayan birisinin fanatik olması da zor. şallı kızlara karşı fazla yorumda olmuyor ekmeğim azaldı buna kızgınım ama. neyse Allah'tan binali bey var..*

2) seni sevmeyen ölsün..
devamını gör...
kral saygılar.

ne isle mesgulsun?
hayatında hiç kendini kandırmadan, harbiden, 'lan bunu ben başardım' dediğin faydalı bişey var mı?
devamını gör...
öncelikle selamlar.
şimdilik iki sorum olacak.

1) biyoloji ile ilgin nedir?

2) zamanında türkiye'nin en kalabalık ilçelerinden biri olan gaziosmanpaşa ile bir bağın var mıdır?
devamını gör...
dostum tolgayın 10 milyon euro civarı satılıp yerine free fernandesin gelmesine ne dersin?
devamını gör...
--- en yeni ---

hacı abi, zamanında camiden hep kaçarmışsın, kaytarırmışsın. doğru mu acep? 

--- alıntı ---

el cevab

abi ben küçükken hep gümüş kaşıkla beslendiğim için cami imami bize geliyordu. öyleydi napalım , altın ravaklı kaplarda yaşam, ceviz kaplı rahlelerde kuran okumak. ak parti sonradan öğrendi bunlari bizden. o yüzden hiç camiden kaçamadım ben yazık..

(bkz: anlayamazsınız)
devamını gör...
ismini sen mi seçtin? yoksa biyoloji hocası seni derste telefonda dünya sözlük'e* üyelik girişi yaparken yakaladı ve takma isim bulma konusunda zorlandığını anlayınca sana bu mahlası kullanmanı mı söyledi?
devamını gör...
yazılarını okuduğum zaman tebessüm ettiğim üstad yazara belirli bir sorum yok fakat şimdi zihnimde beliren iki sorum var;
bu röportaj başlığı altında hangi soru ya da sorular için
-'inşallah sormazlar' ve,
-bununla ilgili sorsalar ne güzel olur haa..' diye düşündünüz?

saygılarımla.
devamını gör...
--- muhalefetül lügateyn ) ---

1) daha önceki röportajlarda sorduğum soruyu sana da sormak istiyorum: gerçek hayattaki sen ile e1k arasında benzerlikler yahut farklılıklar var mıdır?

2) on yıl sonra kendini nerede görmek istiyorsun?

3) sence neden röportaj için seni seçtik?

--- alıntı ---

el cevab

benzerlikler daha çoktur. ben genel olarak ortamlarda da ironiyi seven , sorgulayan lakin direk çatışma ortamından kaçan birisiyim. bu açıdan burada da benzerlikler var. bir de cidden işim aşırı stresli ve dikkat gerektiren sorumlulukta bir de buraya gelip cool abi takılmak bana gereksiz geliyor. ben buyum cidden kimseye ne borcum var ne de gereksiz eyvallahım. sevdiğimi severim sadece bu..

en çok yazdığım konular

absürd türde edebiyat ve capsler / karikatur
ekonomi ve siyaset
spor
yüzüklerin efendisi ve orta dünya
güncel konularda ironik başlıklar

gün içerisinde ne oluyorsa ya da nerede tespit görüyorsam onu yazıyorum. yani o berberdeki a haber olayları , mahmutpaşa esnafı betimlemeleri yahut beyaz türk geyikleri sokaktan ve camlı bina entellerinin yansimalarımından. kendileriyle bu kadar dalga geçtiğimi bilseler yıllardır baya sıkıntı olur.

2) ekonomi bakanı yahut bddk başkanı vs olacağımı düşünüyorum. madem sinirliyiz olaylara sorumluluk alalım.

3) bence pilâvda bir halt yok zaten 30 . kişiyim.*.

+ e1k sen farklısın bir kere japonsun sen..

- japon.. ? ikimiz.. ?
devamını gör...
--- sevgisi bol olsun usta ) ---

sözlükte en sevmediğin şey ne? sus konuşma, neden biliyor musun? inanırım.

--- alıntı ---

değerli hocam , herkesin kendince kıstasları var lakin benim sadece üç tane.

1) kalitesiz troll kalkışması

2) yazmadan yazılanlara burun kıvıran taife. sözlük hareket etmiyor hiç esmiyor derken 2. opiolu gibi üzüm yiyerek akıl veren guruh.

3) emektar modlara ve yönetimin çabasına her defasında laf sokmaya çalışanlar. aslında emeğe hürmet vermeyenler diyeyim.
devamını gör...
--- monsieur noir ) ---

kendini bir hayat gurusu olarak görüyor musun? görüyoruz ki bayağı bir yer gezmişsin. gezmenin hayatındaki konumu ne? ve son olarak da genç berduşlara tavsiyen nedir?

--- monsieur noir ---

el cevab

yok hayır kesinlikle bir guruluk yok kiymetli hocam. kendi halinde delilik var mı elhamdülillah.* herkesin bir tatil konsepti var kimisi tembel insan , kimisi all-in olsun sezlongtan kalkmam. ben çantasını alıp ormana dalan, sabah 04'te kalkıp zirveye tırmanan , cebelitarık'ta sabah yola çıkıp balıkçılarla sarı melek avlamaya giden gezgin tipi. bundan dolayı daha fazla deneyim , daha fazla zorluk gördüm mü evet. dünyanın alakasıź yerlerinde dostlar edindim ve her biri benim için değerli ve kiymetli kalemler. insanın bir asset varlık ne dersen de bir toplamı varsa bunu 2'ye bölerim; ilki kendisine kattıkları ikinci dost sayısı ve biriktirdiği anıları. ilber hocamın çok sevilme sebebi 4 dil bilmesi vs değil hayatında anlatacak hep bir hikayesi olması. tebessüm ederek fırça yemekte güzel bir his..

genç berduşlara tavsiyem, alman ligine dikkat etsinler çok sürpriz oluyor.*)
devamını gör...
hocam borsa ile ilgili her gün 5 tane televizyonu sürekli izliyorum. rsı indikatörleri ile kafayı yemiş durumdayım. kısa dönem için al-sat yapmak için yatırım tavsiyesi arıyorum. ayrıca orta vadede aselsan hisseleri hakkında ne düşünüyorsun?
devamını gör...
--- terörist ---

evet, üşenmedim bütün tanımlarınızı okudum. malzeme vermekten kaçınmışsınız... 

buzdolabınızı ve yarım limonlarınızı satarak evinizdeki refah seviyesini çöpe atmanızın sebebi nedir?

--- alıntı ---

16000 + tanımı mı okuyarak elimde kalan diğer limonları fazlasıyla hak eden değerli üstat. malın zekâtı önemlidir, nispi miktarda olsa ticarete vesile olabilecek yahut nakte hızlı dönecek herşeyin zekatı verilir. malum buzdolabı ve kek şu an karaborsa napsaydim bozdurmayıp taşa mı dönüşeydim .*
devamını gör...
--- kaptan ---

artık yeni fotoğraf paylaşmıyorsun, gezmeyi mi bıraktın, yoksa fotoğraf çekmeyi mi? bir de nasılsın?

--- alıntı ---

el cevab

eskisi kadar gezmeye de vakit yok resim çekmeye de mir bir iki yurt dışı oldu ama orada pek vakit olmadı. belki güzün yeniden makine ile haşir neşr oluruz özledim bende. hamd olsun sözlüğe devam herşey yolunda müdavim kardeşim.
devamını gör...
selamun aleyküm abi. genel olarak şu an içinde bulunduğun duruma yönelik sorular sorulmuş. ben şunu sormak istiyorum; kendini yetiştirme ve eğitimin için neler yaptın? nelerden vazgeçtin? sözlükteki yazar arkadaşların çoğu öğrenci veya yeni işe başlayan insanlar, tavsiyen ne olur gençlere..
devamını gör...
endoyla kürtaj yapiyalar haber vermiyorlar ya.
hocam nasıl yazabiliyorsun anlatsana nereden geliyor bu mizah. beslendiğin kaynaklar nedir zaytung gibi hayata bakmak deyimine hayat verdiğin söyleniyor ne diyorsun bu konularda?
devamını gör...
--- derin millet ---

ilk sorumu soruyorum:

ne ayaksın arkadaşım?

--- alıntı ---

el cevab

zorlayıcı bir soru daha nereye çeksen gelir. düşman mahlasa , dost ayağa bakar diyerek cevaplamayı tercih ediyorum.

spor ayakkabıda 45
kundurada 44

lakin genel olarak basılana basmamayı tercih eden bir ayak. puslu seçim atmosferi geçsin netleşir..
devamını gör...
--- moroderin orgu ---

demek sarı saçlım renkli gözlüm soru alıp cevap veriyormuş. 
ee soralım o vakit.
gardını al rohanlı,dört nala yardırıyorum sorularımı.

1) gondor mu? mordor mu?
2) saruman mı? gandalf mı?
3) güç yüzüğü mü? nişan yüzüğü mü?
4) ibrahim üzülmez mi? markus münch mi?
5) döviz mi? altın mı?
6) neşet ertaş mı? mustafa ceceli mi?
7) dubai mi? istanbul mu?
8) analog fotoğraf makinesi mi? dijital fotoğraf makinesi mi?
9) zeytinyağlı taze fasulye mi? güveç mi?
10) senin dediğin yerde mi buluşalım? benim dediğim yerde mi buluşalım?

son olarak,

11) çaylar senden mi? benden mi?

--- alıntı ---

kadim dostum en efsane soru listesi senden geldi olayın içinde rohan var , çay var..

gondor tek geçilir,
gandalf kadimdir,
güç yüzüğü elbette nişan yüzüğü bende öksürük yapıyor,
ben alman mühendisliği seviyorum münch ,
neşet ertaş sevmeyen ağlamayı da bilmez,
ıstanbul'u dünyalara değişmem nazlı kızımdır..
analog ana gibidir sen hata yapsanda o bir şekilde düzeltir,
güveç lakin dana eti olacak,
senin dediğin yerde bulaşalım lakin çaylar benden..

selametle
devamını gör...
--- merrydef ---

sanırım çektiğiniz fotoğraflardan ötürü sizi mahlası okunamayan izlandalı yazarıyla karıştırıyorum.
genelde üslup okuma konusunda fena sayılmam ama foto okuma yeteneğiyle de sanırım mike hammer'a rahmet okutuyorum.
neyse sorum şu, sizce sözlükte yöneticilerin ve modların ikinci, üçüncü mahlasları var mıdır? varsa neden ihtiyaç duyulur?
ikinci sorum ise okuduğum kadarıyla mizahi tanım yazmayı seviyorsunuz. aslında bu durum sözlük yazarlarının geneli için söz konusu. her interaktif yazar iyi bir mizahçı olmak zorunda mıdır? mizah bu işin ne kadar içindedir?

--- alıntı ---

dervich hocam bu konuda çok katı ve bu özelliğini seviyorum. hatta burada yer edinmiş eski üst düzey kişileri bile bu konu yüzünden gözünün yaşına bakmamıştır ben kendi adıma bu konuda sözlüğün bu yapısına güveniyorum. gerek var mıdır hususuna gelirsek , her yapı kendisini koruma ve değerlendirme konusunda hareket eder kararlar alır. bu sözlüğün korunması gereken yeri anayasası ve hiçbir yerde görülmeyen nesilcilik anlayışıdır. burada bir kişinin kalemi ve hitabeti yüksekse 6-7 yıllık yazar gibi kıymet görür ve örnekleri vardır.

her yazarın kendine has bir üslubu var. mizah bence pahalı bir done aslında gülmek ona ulaşmak çok zorlaştı. herşey 10 saniye içinde tüketiliyor. kimse okumuyor sadece video ve kısa snapchatler. haliyle onu sindirmek , ondan telve edip insanlara sunmak bence kolay olmuyor. bazen şişkinlik bazen de yeter deme ihtiyacı. bir yandan uzaklaşmaya çalışırken diğer yandan da gülmeye çalışıyoruz.

ikilemde kalanların bazen hayatın pres gücüne karşı ihtiras edercesine gülümseyip kendi başına hareket etmek en güzel reçete. gecenin üçünde 8 yazar varken kendi başlığını açıp , yazarken gülüp geçip gidiyorsan bence kendinle barışıksındır. oy almak için değilde kalemin için yaşıyorsan gerisinin önemi yok. en azından kendi adıma böyle düşünüyorum. herkesin hayata bakışı farklı ve bunlar sözlüğün kozmopolit kalmasında en önemli basamak.
devamını gör...
hayırlı kurtajlar reis. sorum yok. 155 i arayıp derviche in başını belaya sokma. *
devamını gör...
--- hayal kırıklıklarında yürüyen ceset ---

2 dk da bana ard örd'yi anlattığı için çok üstüne gitmeyeceğim. ama bu demek değil ki hiç gitmeyeceğim.:d
1. hasret mi daha acı yokluk mu daha acı?
2. pastırma mı kavurma mı?
3. olduğun yer mi olacağın yer mi? 
4. geçmiş mi gelecek mi şuan mı?
5. bayramda ne yapacaksın?
6. en sevdiğin müzik tarzı ne? neden onu seviyorsun?
7. ve son olarak dervişi tahtından indirmeye var mısın?

--- alıntı ---

seven insan için merhamet gerekli. lakin bunun içinde sebad gerekli diye düşünenlerdenim. 1990 sonrasında ulaşım denilen meret en büyük kanser riski bizim nesile. çabuk sıkılan herşeyin en iyisini hak ettiğini düşünene yokluk mu desen yoksa hasret mi Allah yolluk vermesin der çünkü kalite standartları gereği alışık olduğu dünya yalnızdır, renksizdir ve şu geçirmez. şu geçirmeyen yere neşet abi dinletip göz yaşı aksın diye bekliyorsan yaşlanırsın ve sen üzülürsün. ben hasretinle yandı gönlüm diyen e1k..

pastırma netliktir uberdir, kavurma sarı taksi.

olacağım yer inşallah diyorum insanlara hayrın daha fazla dokunursa ne mutlu bana. devletime hizmet etmek isterim.

bayramda kahvaltı yapıp , nerede o eski bayramlar diyenlere kürek ikram edicem.

sevdiğim müzik genel olarak soft ve lounge tarzı. sesli bir ortam var iron maiden dinleyecek kafa mı kaldı azizim..

derviş'i tahtından etmeye varım ekşi ve uludağ sözlüğün başına geçircez. herkes akıllı olsun..
devamını gör...
selamlar hocam,

-bir film önermenizi istesem hangisi olurdu?
-tahmin edilmesi zor bir insan olduğunuzu düşünüyorum. bu konuda bana katılır mısınız?

şimdilik bu kadar.
devamını gör...
evvela selam edip saygılarımı sunuyorum. dikkatle okuduğum yazarlardan bir tanesidir kendisi. Allah yolunu ve bahtını daim açık eylesin.
sorularıma geleyim:

1- sözlüğün sahibi olsaydı değiştireceği şeyler neler olurdu?
2-dünyasını anlamlandıran en önemli şey nedir?
3-her ne kadar iktisatla ilgilense de dünyaya bağlı bir adam değil. şu dünyanın karmaşasından kaçıp sığındığı bir mağarası var mı,dinginliği bulabildiği?
devamını gör...
merhaba e1k, öncelikle kolay gelsin. sonralıklaaa..?!^% öhm.

nickin patentini almayı düşündün mü? sana aittir herhalde?
kaç yaşındasın?
elinde yeterli güç olsa bir çok çeşit suç işlemiş ve ölümü hak etmiş insanları bir vahşet ile öldürür müsün?
sence iyisiyle kötüsüyle tüm -izm'ler olmasaydı nasıl bir ülke olurduk?
bir günün nasıl geçiyor? evet yani gün içinde napıyorsun?
günün birinde e1k yı markalaştırmayı düşünür müsün?
mutfağa girip sonu hüsranla biten bir yemek deneyimin varsa anlatır mısın?

buralara tekrar uğrarım. stop.
devamını gör...
-dünya'yı gezerken kendinizi özel hissettiğiniz zamanlar oldu mu? ya da aşağı yukarı kaç kere "iyi ki yola çıkmışım." dediniz?

-kyoto'daki (fushimi inari tapınağıydı sanırım.) tapınaktaki turuncu kapıların altında yürürken bir aydınlanma geldi mi?* o tünel gibi kapıların sonunda insanları ne bekliyor?

-(özel olacağını düşünürseniz bu soruyu esgeçebilirsiniz.) bu seyyahlık deneyiminizde "bunu hayatım boyunca unutmayacağım." diye düşündüğünüz sizi derinden etkileyen, aklınızın yanı sıra gönlünüzde de yer etmiş bir anınız varsa kısaca anlatabilir misiniz?
devamını gör...
--- kibirli ---

ister felsefi ister realist cevapla tercih senin ilk sorum su: 

1- tanrı adil olmak zorunda mi? kutsal kitaptan yardım almadan cevaplarsan memnun olurum? 
2- tanrı’nın yerinde olsaydin (if you were) insan denen varlığı yaratır miydin? 
3- bazen süper güçleri olan bir varlıkmış gibi hissediyor musun? 
4- sana aşık olduğunu düşündüğün kimseye yüz verdin mi? yoksa kadınlar senin icin vakit kaybı midir? 
5- mutlu musun?

--- alıntı ---

el cevab

yaratan en emin olduğum adalet mekanizmasına sahip sahibimiz. bir yerde bir hata yahut eksiklik varsa kulun yahut sistemin kendine bakması lazım. bir örnek vermek isterim tüm kutsal kitaplarda neredeyse israiloğulları lanetlenir ve sonları hep hüsranla biter. bu ne demek , şu an fecaat şekilde olmaları, bitap şekilde yaşamaları hatta sürünmeleri gerek. lakin en üst mertebede insanları , şirketleri ve mekanları var. ticaret onlarda , bilim ve sanat onlarda, medya onlarda, en kıdemli düşünürler onlarda. eğer hak din varsa ki var denklemle örtüşmüyor diyebiliriz. lakin yaratan ne diyor? sebeplere yapışana, hakkıyla çalışana karşılığını veririm. o yüzden onlar kadere rağmen ayaktalar islam ilme ve fenne değer vermiştir ve sebepler dünyasında her şey katiyetle bellidir. şimdi adalet yok mu burada , kimse de olmayan var hem de.

2 ) bu soruya cevap veremem çünkü yaratılan yaratıcının kararını sorgulamamalı.

3) hayır hissetmiyorum lakin çok şanslı ve nasipli olduğumu hissediyorum. bu topraklarda doğdum ve mutluyum buna.

4) aşka yüz verilmez bence yaşarsın. eğer yeşerirse büyütürsün yahut kökünden kesersin. sonuçta memlekete ağaç kadar odunda lazım..

5) mutluyum şükürler olsun hatta bugün onu düşündüm yolda gelirken. hasta değiliz, açıkta değiliz sevdiklerimiz sağlıklı şükretmek lazım.

teşekkürler..
devamını gör...
selamun aleyküm. hocam ekonomi konusunda uzman olduğunuzu biliyorum. memleketi ekonomik darboğazdan çıkarabilecek bir formül önerebilir misiniz?
devamını gör...
--- arizona kertenkelesi ---

kral saygılar.

ne isle mesgulsun?
hayatında hiç kendini kandırmadan, harbiden, 'lan bunu ben başardım' dediğin faydalı bişey var mı?

--- alıntı ---

selamlar kiymetli hocam,

son 11 senedir yatırım bankalarında görev aldım. şu an bir holding de finans yöneticiliği yapıyorum elden geldiği kadar. bir kaç gazeteye de ekonomi ve uluslarası ilişkiler alanında makaleler yazıyorum.

başardım konusunda bir şey diyemem , sadece öğrencilere elden geldiği kadar iktisat ve ekonomi konularında ücretsiz ders anlatmaya gidiyorum. bilgiyi saklayan herkesten uzak durdum şimdiye kadar. paylaşmak bence en büyük faydalı şey.. rabbimden dileğim imkan verip faideli olmak özellikle durumu olmayanlara.

teşekkürler..
devamını gör...
--- nezir ---

öncelikle selamlar. 
şimdilik iki sorum olacak.

1) biyoloji ile ilgin nedir?

2) zamanında türkiye'nin en kalabalık ilçelerinden biri olan gaziosmanpaşa ile bir bağın var mıdır?

--- alıntı ---

el cevab

biyoloji konusunda bilgim son derece sınırlı. her ne kadar eşit ağırlık çıkışlı olsam da biyoloji en sevmediğim dersti herhalde. fizik ve kimya sevip biyoloji konusunda bu denli uzak olmak ilginç belki de lise hocamdan kaynaklı. 1s2 kadar kıymeti vardı gözümde..

2) gop benim için kıymetli bir yer özellikle 2008'de çok fazla müddetin müşterim oradaydı. haliyle erkek başına 6 erkek düşen cafe şanzelize dahil her yere yakındık.*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar