endorfin

beta endorfin 31 aminoasitli polipeptid olup pituiter bezden ve diğer değişik dokulardan salgılanır. potent opiat benzeri aktiviteyle analjezi sağlayıp lenfosit ve kompleman bağlama aktivitesi üzerine olan etkisiyle immün sistemin strese uyumunu fizyolojik olarak oluşturur.
(bkz: endojen opioidler)
devamını gör...
mutluluk hormonu olarak bilinir. spor yapıldığında salgılanır. ağrıyan dokularda ağrının azalması için beyin dokuları tarafından salgılanan hormonlardır. kaşınma küçük çaplı ağrılardır ve orayı kaşıyarak beynin endorfin salgılamasını sağlarız.
devamını gör...
--- alıntı ---

ekstrem sporların ve aşık olanların tek yoldaşıdır. temel olarak en güçlü uyuşturucudan daha güçlü bir yapıya sahiptir ve kimyasal olarak vücuda alınamaz. onu harekete geçirmek için, onun dilinden konuşmak gerekiyor: ya kalbi sızlatacaksınız, ya midenizi doyuracaksınız ya da azıcık spor yapmaktan korkmayacaksınız. kısacası olayları tetikleyen şey; heyecan içermeli.
.......

endorfin nasıl hissettirir : neşeli, rahat, pozitif

endorfin eksikliğinde ne hissederiz : stresli, gergin, isteksiz

endorfini yükseltmek için ne yapmalıyız : acı biber yiyin, aşık olun, düzenli yürüyüş yapın, sizi güldüren videolar seyredin

--- alıntı ---
devamını gör...
kaygı, stres ve depresyon önleyici hormon / doğal ağrı kesici. bu hormonu tetikleyen aktivitelere yönelinirse bir daha antidepresanın yüzüne kimse bakmaz. bir şeyin her zaman için doğalı iyidir ve onun verdiği rahatlatıcı, sakinleştirici etkiyi yapayı birebir vermez.
devamını gör...
insanda kaygı, korku, stres, ağrı, depresyon vb. sorunları önleyen hormon, nörotransmitter ve aynı zamanda depresan önleyici.

endorfin, vücudumuzda yer alan doğal bir ağrı kesici olup bazen kendisinin yeterli gelmediği durumlarda psikiyatrlar özellikle antidepresan takviyesi yapmaktadırlar hastaya. zira endorfinin yeterli zamanlar da olabilmektedir. burada devreye yapay depresan önleyiciler girmektedir.

ilk olarak endorfin hormonunun salgılandığı en temel merkez hipofiz bezinin ön bölgesidir. endorfinin üretimi ve beyne salgılanması bu bölgede gerçekleşmektedir. endorfin, vücudumuzun kendi özel ağrı kesicileridir. üstte belirttiğim gibi de bir nörotransmitterdir. sinyalleri bir nörondan diğerine ileten kimyasal maddelerdir. bunlar merkezî sinir sisteminin işleyişinde önemli bir rol oynarlar. yakınında bulunan nöronların sinyalizasyonu artırabilir veya azaltılabilir.

endorfinler belirli uyaranlara, özellikle de stres, korku veya ağrıya cevap olarak üretilmektedir. vücudumuzun hipofiz bezi, omurilik, beynin diğer bölümleri ve sinir sistemi gibi yerlerden köken alırlar. aslen ağrıları önlemekten ve duyguyu kontrol etmekten sorumlu bölgede bulunan hücrelerdeki reseptörler ile etkileşime geçerler.

nörologlar en az yirmi farklı endorfin türünün olduğunu belirtip bunların bir türü olarak beta-endorfinin bir morfinden daha güçlü olduğunu belirtmişlerdir. alkolizmden şeker hastalığına, oradan da beynin yaşlanmasına kadar rol oynadığı gösterilmiştir.

endorfin ağrılarımızı önler fakat haz duygularımızdan da sorumludur. yiyecek, cinsiyet ve hattâ arkadaşlık gibi yeterince iyi bir şey yaşadığımızda bu haz duyguları yüzeye çıkarlar. yaşadığımız güzel duygular onların tetikleyicilerinin arkasından gitmemizi sağlarlar. alışkanlıklar ve bağımlılıkların arkasındaki mekanizma da bu şekilde işlemektedir.

duygu ve anılarımızın çoğunluğu beynimizin limbik sistemi tarafından işlenir. hipotalamus, nefes alma, cinsel doyum, açlık ve duygusal tepki gibi çeşitli işlevleri yürüten bölgedir. limbik sistem ayrıca opioid (bedende ağrı kesici etkisi gösteren kimyasallar) reseptörleri açısından zengindir. endorfinler limbik sistemin opioid reseptörlerine ulaştığında ve her şey normal bir biçimde çalışıyorsa haz ve tatmin duygusu yaşarız.

öte yandan nörologların yaptığı araştırma ve çalışmalar endorfinin obsesif kompulsif bozukluk gibi bazı zihinsel hastalıklardan sorumlu olabileceğine işaret etmektedir. örnek olarak bir kişi ellerini yıkadığında görevinin tatmin edici bir biçimde tamamladığına karar verdiği bir noktaya varır. normalde bu işlemi sonlandırır. endorfinlerin "ne zaman ellerinin temiz olduğu konusunda tatmin olacaksın?" sinyalinin verilmesinde etkili olabilir. endorfin hormonu yeterince üretilmezse ellerimizi yıkamaya ne zaman durduracağımızı anlamayabiliriz. bu sinyal alınana kadar işlem devam eder.

endorfinler ayrıca öfke veya kaygıların arttığı durumlardan sorumlu olabilirler. endorfinler işinizi geçersiz kılarsa veya hipotalamus endorfin ipucunu yanlış okursa bazı sorunlar görülebilir. en ufak bir sıkıntı veya endişe ile "savaş ya da kaç" reaksiyonları ve hormonları ile dolup taşabiliriz.

endorfinler bizleri kodein veya morfin gibi etkiler fakat bağımlılık yapmazlar. çünkü opioid reseptörlerine bağlandıklarında enzimler tarafından hemen parçalanırlar. böylece geri dönüşüp tekrar kullanılmasına izin verilir.

birçok şey endorfinin salınmasını tetikleyebilmektedir. birçok tetikleyicinin var olduğu biliniyorsa da birincil olarak kabul edilen tetikleyiciler ağrı ve strestir. hipotalamus ağrıyı algıladığında birkaç sipariş verir. bunlardan biri "ağrının olduğunu söylemeyi bırakın!" şeklindedir.

hipotalamus aynı zamanda hormonal sistemimizin kumanda ve kontrol etme merkezidir. ne zaman yemek yiyeceğimizden, ne zaman ergenlik sürecine başlamamız gerektiğine o karar vermektedir. daha birçok işlevde endorfin dozunun ne olması gerektiğini ayarlar. hipotalamus ayar yapmak istediğinde hormonlar vücudun diğer bölgelerine salınır.

endorfin esasen evrimsel süreçten itibaren hayatta kalmamızı sağlayan ağrı ve stres duygularına karşı bizi korumaktadır. ağrı ve stresin kontrolsüz artışı ve tolere edemeyeceğimiz seviyeye gelmesi sağlığımız için iyi değildir. endorfinin salgılanması ve mutluluk vermesi evrimsel bir koruma mekanizmasıdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar