endorfin

beta endorfin 31 aminoasitli polipeptid olup pituiter bezden ve diğer değişik dokulardan salgılanır. potent opiat benzeri aktiviteyle analjezi sağlayıp lenfosit ve kompleman bağlama aktivitesi üzerine olan etkisiyle immün sistemin strese uyumunu fizyolojik olarak oluşturur.
(bkz: endojen opioidler)
devamını gör...
mutluluk hormonu olarak bilinir. spor yapıldığında salgılanır. ağrıyan dokularda ağrının azalması için beyin dokuları tarafından salgılanan hormonlardır. kaşınma küçük çaplı ağrılardır ve orayı kaşıyarak beynin endorfin salgılamasını sağlarız.
devamını gör...
--- alıntı ---

ekstrem sporların ve aşık olanların tek yoldaşıdır. temel olarak en güçlü uyuşturucudan daha güçlü bir yapıya sahiptir ve kimyasal olarak vücuda alınamaz. onu harekete geçirmek için, onun dilinden konuşmak gerekiyor: ya kalbi sızlatacaksınız, ya midenizi doyuracaksınız ya da azıcık spor yapmaktan korkmayacaksınız. kısacası olayları tetikleyen şey; heyecan içermeli.
.......

endorfin nasıl hissettirir : neşeli, rahat, pozitif

endorfin eksikliğinde ne hissederiz : stresli, gergin, isteksiz

endorfini yükseltmek için ne yapmalıyız : acı biber yiyin, aşık olun, düzenli yürüyüş yapın, sizi güldüren videolar seyredin

--- alıntı ---
devamını gör...
kaygı, stres ve depresyon önleyici hormon / doğal ağrı kesici. bu hormonu tetikleyen aktivitelere yönelinirse bir daha antidepresanın yüzüne kimse bakmaz. bir şeyin her zaman için doğalı iyidir ve onun verdiği rahatlatıcı, sakinleştirici etkiyi yapayı birebir vermez.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar