endüstri 4.0

4. endüstri devrimi. hedefi ise bilişim teknolojileri ile endüstriyi bir araya getirmek.

"..terimi ilk olarak 2011 yılında almanya hannover fuarı'nda kullanıldı. ekim 2012 yılında ise robert bosch gmbh ve henning kagermann çalışma grubu oluşturarak hazırladıkları 4. sanayi devrimi öneri dosyasını alman federal hükümeti'ne sunmuştur. 8 nisan 2013 tarihinde yine hannover fuarı'nda çalışma grubu endüstri 4.0 raporunu sunmuştur." *

devamını gör...
teknolojinin bila istisna her yerimize gireceğinin öncüsü olan sanayi devrimi.

giyilebilir teknolojiden, buzdolabınızla marketiniz arasında bağlantı kurmaya kadar her şeyi kapsıyor.

ancak asıl katkısını kurumsal işletmeler bağlamında gösterecek. mesela: küreselleşen dünyada örneği türkiye'de üretilen bir arabanın motoru almanya'dan, kaportası uzakdoğudan, boyası başka bi avrupa ülkesinden, koltukları ülke içindeki başka bir ilden geliyor olabilir. işte sanayi 4.0 ile bu birimler arasındaki bağlantılar otomatik olarak kurulacak ve bu birimler merkezin ihtiyaç duyduğu şeyi ihtiyaç duyduğu oranda ve zamanda hazır edecek. aradan insan çıkacak yani. böyle olunca hem stok vb maliyetler düşecek, hem zaman kazanılacak, etkinlik ve verimlilik sağlanacak.

hayatı kolaylaştıracağı kesin, ama bütün bağımlılıklarda olduğu gibi teknoloji bağımlılığı da kötüdür ve teknoloji kendine bağımlı yapacak tüm sistemi. insan sistemi bir kez kurduktan sonra düşünmeyecek bile. düşünmeyen insan körelir tabi ki.

bunun bir sonraki aşaması insanlara çip takmak olabilir.
devamını gör...
6 prensibe dayandığı söylenen sanayinin 4. devrimidir.

1) karşılıklı çalışabilirlik: siber fiziksel sistemlerin yeteneği ile (örn. iş parçası taşıyıcıları, montaj istasyonları ve ürünleri) nesnelerin interneti ve hizmetlerin interneti üzerinden insanların ve akıllı fabrikaların birbirleriyle iletişim kurmasını içerir.

2) sanallaştırma: bu yapı akıllı fabrikaların sanal bir kopyasıdır. sistem, sensör verilerinin sanal tesis ve simülasyon modelleri ile bağlanmasıyla oluşur.

3) özerk yönetim: siber-fiziksel sistemlerin akıllı fabrikalar içinde kendi kararlarını kendi verme yeteneğidir.

4) gerçek-zamanlı yeteneği: verileri toplama ve analiz etme yeteneğidir. bu yapı anlayışın hızlıca yapılmasını sağlar.

5) hizmet oryantasyonu: hizmetlerin interneti üzerinden siber-fiziksel sistemler, insanlar ve akıllı fabrika servisleri sunulmaktadır.

6) modülerlik: bireysel modüllerin değişen gereklilikleri için akıllı fabrikalara esnek adaptasyon sistemi sağlar.
devamını gör...
dördüncü sanayi devriminin günümüz bilişim çağına uyarlanmış ifadesi. klasik mekanik ve elektronik aygıtlar ile 20. yüzyılın üretim teknolojilerine boyut atlatılacağı düşünülüyor. üretim ve tüketim ilişkilerinin internet, yapay zeka ve otomasyon sistemleri ile bütünleştiği son derece karmaşık bir süreç.

kısaca insanın üretim sürecinden çekilip yerini yapay zekalı robotlara bıraktığı bir düzen hayal edin. tüm sistemler birbirine entegre edilmiş, internet üzerinden veriler aktarılıyor, komutlar veriliyor, yapay zeka harekete geçiyor; insanın rolü ise minimum seviyede. dördüncü sanayi devrimi ile insana düşen tek şey ise tüketmek. ancak eskiye nazaran daha kolay tüketmek. elindeki telefonla fırını çalıştırmak mesela.
devamını gör...
gelişmekte olan ülkelerin çok ta yararına olmayacak süreç.

şöyle ki;
gelişmiş ülkeler maliyet nedeniyle üretim faaliyetlerini gelişmekte olan ya da az gelişmiş ülkelere kaydırırlar.
endüstri 4.0'ın insansız ve düşük maliyetli üretim hedefi, artık düşük maliyetle üretim yapılabilecek ülke ihtiyacını ortadan kaldırır.
üretimin ülke sınırları içerisinde yapılması avantajlı hale gelir.

bugün çin dahil bir çok ülke endüstri 4.0'a geçebilecek teknik altyapıya sahip değildir.
gelişmiş ülkelerde bile bu konu asırlık birkaç şirketin gündemindedir.
hadi yarın endüstri 4.0'a geçiyoruz gibi bir durum yok.
endüstri 4.0'ın göbeğinde bulunan yapay zeka, nesnelerin interneti gibi konularda yeterli seviyeye ulaşıldığı da söylenemez.

diğer bir husus ta, endüstri 4.0'a geçmek isteyecek ülkeler gerekli altyapıyı oluşturmak için her zaman teknoloji ithalatına muhtaç kalacaklar. bu konuda başı çeken ülkeler yeni üretim teknolojilerini paylaşmada ne kadar hevesli olurlar bilinmez.

efendim, sen de yapay zekaya, nesnelerin internetine vs. yatırım yap diyenler olacaktır diye düşünüyorum.
lakin öyle olmuyor.
bu mesele sadece yatırım meselesi değil.
uzun vadeli bir süreç.
dünyanın üretim üssü çin bile bu konuda yeterli seviyede değil. hala bu konu da program yayınlıyorlar. mesela "made in china 2025".

endüstri 4.0 üretim şeklini değiştirdiği gibi tüketim şeklini de değiştirecek.
artık fabrikalar kişiye özel üretim yapabilecek.
devamını gör...
muazzam bişi. düşünsene verimlilik optimum kaliteler standart ölüm riski sıfır ve herşey otonom. böylece hizmet sektörü paralelinde gelişecek ve artık köleler sanayiden çıkıp mutfaklarda restoranlarda vs efendilerine hizmet edecekler. sanayi devrimi öncesi gibi. muazzam olan kısmıysa endüstri 1.0 2.0 3.0 4.0 diye ilerlerken insani ilişkiler 3.0 2.0 1.0 diye geriliyor. ve bunu bağıra çağıra kutluyoruz. muazzamlık burda işte. muazzam mallık

teknolojiye ilerlerken sosyoloji de ilerlesin diyenlerdenim. denim, a gift from america to world.
devamını gör...
dünyadaki insan nüfusunun azaltılmasına yönelik bir proje. gelişim iyidir ancak nereye gittiğiniz oldukça önemlidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar