engellilerin sürekli ayrıcalık beklemesi

hastanelerde sıra beklemeyen, sıfır araçlara ötv ödemeyen, şehir içi ve şehirler arası ulaşımda ücret ödemeyen, elektriği suyu indirimli kullanan, telefonu ve interneti bile indirimli kullanan, mtv ödemeyen tiplerin bitmek tükenmek bilmeyen ayrıcalık arzusu. yahu kardeşim ben de hastayım, niye ben günler öncesinden randevu almak zorundayken elin adamı benden önce muayene oluyor? engelli engelsiz eşitliğini böyle mi sağlayacaksınız? öyleyse görme engelli olup ötv'siz araç satın almanın mantığını bir anlatın.
devamını gör...
o iğrenç dilinizi uzatmadan önce azcıcık empati yapıp, onların yerinde olduğunuzu bir düşünün misal yolda, hastanede.

düşün ki elin yok, bacağın, belki de göremiyorsun, belki de duyamıyor.

bırak ayrıcalığı tüm hayatın bedava olsa kaç yazar be gözün görmedikten sonra, ayağın turmadıktan sonra!

buradan öyle yazmak ne kolay dimi, yazıklar olsun be!

adamlar engelsizseniz engel sizsiniz diye boşuna dememişler!
devamını gör...
adaletin eşitlik olmadığının sergilenmesidir.

elbette verilen hizmetten ayrıcalıklı faydalanacaklar... ancak yurdum insanının suistimal becerisi kayda değer.... ahlak ortak payda olmak durumunda... çemberin hem içindeyken hem dışındayken...
devamını gör...
engelli bir yeğenim var, Allah başınıza vermesin. hayır bize zûl geldiğinden değil, yeri başımızın üstü ve onu çok seviyoruz. fakat kendisi ve ona bakan annem ile ablamın bir yılda beş yıllık yıpranmışlığını gördüm ben. tatile, memlekete geldiğimde günlerimin yarısı melek'imizi -adı melek- hastaneye götürmekle geçer, şikayetçi değilim zevkle taşıyorum onu. garip hislerle doldum gerçekten başlığı açan tanımı görünce, onun için yazdım bu doğrultusu belli olmayan tanımı. ne diyeyim, yeniden Allah başınıza vermesin yazar kardeş. bakımları hem kendileri hem de bakanları için çok zor olabiliyor. empati değil bu, yalnızca vicdan.
devamını gör...
hayatımla ilgili detaylara inmeyi sevmem fakat böyle düşünen insanlardan dolayı mecbur kalabiliyor insan. cidden engelli insanların nedir bu ayrıcalıklı muameleye maruz kalması? neden benim down sendromlu oğlum pis bakışların odağında? neden bazı şeyleri anlayamadığı için avm ortasında girdiği öfke nöbetlerinden dolayı gelip geçenlerin burun kıvırmalarına, yadırgayıcı bakışlarına maruz kalıyor? neden henüz daha 5 yaşında olduğu zamanlarda yanından geçerken ayağına değdiği huysuz bir insan tarafından "terbiyesiz velet!" diye aşağılanıyor? en önemlisi de neden oğlumla el ele gezerken mavi bakışlarında ben tebessümle kaybolurken bir yandan da etraftan gelecek olan iğrenç bakışları ona lanse etmeme zorluğunu yaşıyorum? hastaneler he? kalp ameliyatı için kucağında inim inim inleyen engelli bir çocukla siz de hastane köşelerinde sürünmüş olsaydınız, engellilere daha çok ayrıcalık tanınmalı! diye bas bas bağırırdınız! bu yüzden yaşamadığınız, bilmediğiniz hayatlar konusunda asla yorumda bulunmayın!
devamını gör...
kalbi engelli adamların daha fazla ayrıcalık beklemesinden iyidir. merhametsiz bir toplum olma yolunda hızla ilerliyoruz.
devamını gör...
bu nasıl başlık lan. ahahah. olaya bak,

bir zihinsel engelli engellilere giydirmiş,
diğerleriyse engellileri savunayım derken zihinsel engelliye giydirmiş.
devamını gör...
sonuna kadar destek verdiğim başlık. engellilerin ayrıcalık beklemesi gerekmemeli, bu ayrıcalıklar kendiliğinden sunulmalı. mesela, kalbi sakat birine gerekli ayrıcalığı sunmazsanız gelir burada böyle başlık açar. adam haklı!
devamını gör...
engellilerin engellerini dahi nakite çevirmeye çalışan sözde sağlam ama vicdanen ve beynen engelli insanlar olduğu için engellinin ayrıcalığına laf söylemenin ne kadar alçakça olduğuna dikkat çekmek isterim.

bu başlık engellilerin engellerini suistimal eden engelsiz hayvan diye açılmalıydı..
devamını gör...
haklarıdır, beklenti içine girmelerine gerek duyulmadan ayrıcalıkları verilmelidir.

aralarında suistimal edenler olabilir, bu durumu hepsine şamil etmek ayıptır.

zihinsel ve bedensel engelli akrabalarım ve tanıdıklarım var. her işlerine mümkün mertebe koşarım. devletin ve toplumun onlara pozitif ayrımcılık yapmasından doğal bir şey göremiyorum. kendilerinin veya ailelerinin talepleri olduğunda herkesin bunu yerine getirmeye gayret etmesi gerekir. ülkemizde yanlış bilmiyorsam 7 milyondan fazla engelli insan var, biraz merhametli olun lütfen. çok bayağı bir laftır ama doğrudur: herkes engelli olma adayıdır. başımıza neyin gelip gelmeyeceğini Allah bilir.

her türlü engeli olanlara, engelli olmasalar da yanında-kucağında çocuğu olan kadına, hamile kadına, yaşlılara yerinizi-sıranızı verin yahu.

unutmadan şunu da yazayım: kanuna rağmen birçok iş yeri engelli personel çalıştırmamak için inat ediyor. aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığının bu firmalara hiç acımadan cezayı kesmesi gerekiyor ama pasif davranıyorlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar