entelektüel bunalım

fikirlerini sistematik hale getirmeye yönelik zihinsel çabalar sırasında tıkanma yaşanan noktalarda ortaya çıkan bunalım hali. çok kitap okuyan akademik çevrelerde muhabbet konusu olması olasıdır.
devamını gör...
(yanlış anlamadıysam)mevzu bahis kişilerin, düşünce esnasında istisnai durumların da olabileceği akıllarına geldiğinde yaşıyor olabileceği durum. fikirlerini açıklayıcı örneklemeler düşünürken ufuk açılması sonucu da ortaya çıkabilir belki. ya da ben olayı yanlış anladım.
devamını gör...
entelektüel bilindiği üzere arapça "ente" yani "sen" kökünden gelmektedir. dolayısı ile "sensel bunalım" demektir. sensel bir bunalım da bazen ibret alınacak , bazen de kuvvet alınacak bir bunalım türüdür. şaka lan şaka bizdeki entelektüeller teşvikiye camii'nden kalkan cenazede siyah gözlük takıp tv muhabirini beklerken yalandan bir bunalıma girerler. sonra dansa devam.
devamını gör...
bir cümleye başlayıp sonuna gelene kadar milyon konuya girip çıkarsın, sonunu unutursun. dinleyen kişi de söylediklerinin hepsini hazmetmekte bir araya getirmekte zorlanır ve sonuç olarak anlayamaz. bağlamak istediği sonucu başlarken düşünerek cümleye girer, cümlenin sonunda başta gelmek istediği sonuca kendisini anti tez sunarken bulur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar