enteller aleykümselam der mi

--- alıntı ---
kışkırtıcı bir başlığa sahip bu eser, ülkemizin din psikolojisi üzerine sahip olduğu değerli isimlerden biri olan prof. dr. ali köse'nin, muhtelif zaman ve zeminlerde kaleme aldığı, aydın-toplum ilişkisi temelli yazılarından oluşmakta. kitabı oluşturan metinler, yaşadığı topluma, o toplumun inançlarına, yaşayış biçimine, olayları algılamasına, giyim-kuşamına.yabancı, hatta düşman olan aydın tiplemesini daha yakından tanımamıza ve haklarında tahlil yapabilmemize imkân veriyor.
--- alıntı ---
devamını gör...
cevabını bilmediğim soru. bir kitapmış ayrıca.

bazen selamünaleyküm dediğimde "merhaba" diye karşılık verenler oluyor. tekrar her gördüğüm yerde selam veriyorum. onlar almayınca kendim alıyorum. sonuna alışıyorlar, selamı yaygınlaştırmak lazım.
devamını gör...
bir prof. ali köse kitabı.

ama ben onu demiyom. bu entel-dantel dedikleri ne abicim? biri bi açıklik getirsin.
fular takıp tütün sarıp tom veyts dinleyip murat menteş gözlüğü takıp abidik gubidik filimlere 'abi çok iyi yaa, adam modernizmi sosyolojik açıdan ele alıp konjonktürel açıdan kafakola almış' demekle mi oluyor?
bi de 'mevlana gazali dücane cündioğlu falan bunlar sağlam adamlar var ya' deyip 'okumalar' yapmakla mi oluyo?
('okuma' yapmak ney la? bi yere gidince 'gitme yapmak' mi diyoz?)
devamını gör...
yazdığı tanımı son bir kez okuduktan sonra vücudu sabit halde gözlerini selam verene çevirir ve der. * *
devamını gör...
kesinlikle almazlar. ama bunun entel, aydın, münevver olmakla ilgisi yoktur..
sözde selam vermek-almak çağ dışı . bir edepsizlik, saygısızlık olarak addediyorlar. büyük mağazalar, firmalar, müşteri temsilcileri asla aleykümselam demez. kibarlıktan ne ilgisi var bunun anlamıyorum. cahiller.
devamını gör...
ben bi animi anlatmak istiyorum "entel" bi kisiye selam verdim ilk duymamazliga vurdu gene verdim meraba dedi dedi ki bu devirde one ole dedi gunaydin meraba demek varken sole ne sacmaliyorsun der gibi suratina baktim ne alaka kardes selam verince onu da alinca zoruna giden rahatsizlik veren agzina yapisan sey ne dedim neyse ben sana verdim almadin gunaha girdin pek de gunahi sallamasada buda bole bi animdir Allaha havale ederim
devamını gör...
cevabı hayır olan soru.
bundan 3 yıl önce kuşadası tatili için çıktığımız yolculuğumuzda aydın sınırları içerisine vardık. otele doğru ilerlerken yol tarifi ihtiyacı hisseden eşim, yavaş yavaş ilerlerken yol kenarı durakta bekleyen bir gence, camı indirerek adres sorma amacıyla “selamun aleykum” dedi. çocuk o kadar yabancı ki, “pardon, anlayamadım!” dedi.
eşim de kendini bozmadı tabi “afedersiniz merhaba, falanca ötele nasıl gideriz.” diyerek ani bir salvo ile durumu toparladı.
yani tabi bazıları da böyledir.

(bkz: bu da böyle bir anımdır)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar