ak parti hükümeti gülen hareketi gerilimi

17 aralıktan beri cemaat ile hükümet arasındaki tartışmalar dozunu artırırken iki tarafın savunucuları da birbirlerine hiç olmadık yakıştırmalarda bulunmaya başladılar.

başlarda bir çok kişinin temkinli davranarak, gündeme çıkan olayları acaba'ları ile ele almaya özen göstermesine rağmen tansiyonu giderek artan tartışma ortamında iki tarafta da yavaş yavaş basiretini kaybeden çok kişi oldu.

iddiaları için belirgin deliller bulanlar karşı tarafın başındaki isimler için kesin kanaat getirmeye başladılar. kimisi yiyici dedi, kimisi itikadı bozuk.

asıl tehlike bu safhadan sonra başladı ve iddiacılar ile savunucular daima birbirlerinin açığını araştırma ile uğraştılar. gülen hakkında hükümler kesinleştikçe cemaat kafir, erdoğan hakkındaki iddialar inandırıcı geldikçe de akp taraftarları hırsız ya da hırsızı koruyan oldu.

tabanların kızışması erdoğanın ya da gülenin hoşuna gidiyor mu bilmiyorum. bazı güçler böyle şeyleri sever. ikisi de birilerine hatalı gelebilir. ikisi de güçlü insanlar. erdoğana kızanlar bir zamanlar güvenip oy verdiği hükümet yolsuzluk yaptığı için, gülene kızanlar ise zamanında hizmet edip çok sevip şimdi ihanete uğradığını düşündüğü için kızıyor.

biz zamanında birlikte akpye oy verdik ya da akrabalarımızı birlikte zaman gazetesi abonesi yaptık. eskiden güvendiklerimize bugün bizi hayal kırıklığına uğrattıklarını düşündüğümüz için kızıyoruz. şimdi ayrıştık. şu an bir çoğumuz genelleme yaparken kullandığımız ifadelere dikkat etmiyoruz. suçluyoruz, tekfir ediyoruz, tehdit ediyoruz belki küfrediyoruz.

cemaate giren kardeşlerimiz hizmet hareketi iyidir, islam yolunda bir şey de ben yapayım diyerek cemaate katılıyor, cemaatin yönetim kadrosu kusurlu ise de bu insanlar cemaate gönül vermis insanlar, kimimize göre belki yanlış yoldalar ama destekliyorlar.
akp savunucusu kardeşler türkiyenin islam yolunda ilerlemesi için akp hükümetine destek veriyorlar. hükümet belki sümen altından su gibi para yürütüyor bunu bilmiyoruz ama insanlar akpnin islami kimliğine güvendiği için partiyi destekliyor.

iki tarafın tabanı da kendini biraz kullanılmış hissediyor ve belki de bu olumsuz histen kurtulmak için karşısındakine yükleniyor. aslında hepimiz doğru tarafın yanında olmak için gayret sarfediyoruz. belki a'cı belki b'ci olacağız. belki de bu iki trend gücü de kendi elimizle çöpe atıp birlikte yeni bir oluşumu destekleyeceğiz bilmiyorum. sonuçta bunu yaparken, doğruyu ararken birbirimize karşı nefret beslemekten, birbirimizi şiddetle suçlamaktan kaçınmamız gerektiğini düşünüyorum.

habil ile kabil kendini tekrarlamadan bu günlerin sükunet içerisinde sonuçlanması duası ile, Allah doğru yolda olmak isteyenleri dosdoğru yola hidayet eylesin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.