sözlüğümüzdeki oylama duyarsızlığı

bazı aktif yazarların ısrarla inatlarını sürdürdüğü mevzudur. iyi niyetle açılmış bir düşünce platformunda, düşüncelerin beyanı sonrası herhangi bir reaksiyon alamayan kişinin bir sonraki düşüncesini yazmak için tereddüt etmesi normaldir, zira kişi okunduğunu biliyor fakat herhangi olumlu yahut olumsuz bir tepki almamış, bunun sinir bozucu olduğunu bilmeyen yoktur sanırım.

yazarların emeklerine halel gelmemesi için her gün girilen tüm tanımları okuduğumu ve daha evvel de okuduğum her tanıma oy vermeye çalıştığımı belirtmiştim. sizden böyle bir beklenti içine girmek saçma olur elbet ama hepimizin sözlüğü okuyan kimseler olmasına rağmen oylama oranlarının düşük olması gereçkten çok manasız geliyor.

zor olan nedir? okumaya ayrılan vaktin belki 10'da 1'i kadar zaman tutmayan oy verme butonuna tıklamak mı?

'artı verecek kadar iyi değil, eksi verecek kadar kötü değil!' bir savunma mekanizması olarak yerleşmeye başlamış farkettiğim kadarıyla, ee arkadaşlar kimse allame-i cihan değil zaten, fakat zihinsel terazide elbet olumlu yahut olumsuzdan biri ağır basar. hadi basmadı diyelim, o zaman da hüsnüzan ile artıya basıverin mübarekler, sırf o kişinin emeği bile sebep gösterilebilir. nedir bu geri çekilme hali, çeyrek altın mı takıyorsunuz yahu?

okumadan oy vermenizi asla temenni etmiyorum, fakat dediğim gibi empati yaparsak belki biraz durumu kavramış oluruz.

'ben fazla tanım okumuyorum, sadece yazmak için buradayım!' diyenlere ise pek diyecek laf bulamıyorum, açıkçası farkındalık dışı bir enaniyet demek istemiyorum ama maşallah bu arkadaşlar kendilerini halka vakfetmişler sanırım, yani diğer insanların düşünceleri pek de mühim değil sanırım onlar için, kişisel tercihtir ama açıkçası samimi bir inandırıcılıktan çok öte.

başlığın ilk tanımında ve bu tanımımda yer alan ifadeleri 'dikta, kaba, zorlama, panik' gibi sıfatlarla niteleyenler olacaktır, her ne kadar böylesine önyargılı ve acayip hezeyanlara sahip kimselerin fikirleri değişmeyecek dahi olsa ben bana düşeni yapıp belirteyim: bu sözlükte yazan herkese büyük bir saygım, teveccühüm, hüsnüzannım hatta sevgim mevcuttur. böylesine hisler beslediğim kimselerin sözlükten uzaklaşmasını ve halis niyetlerle yola çıkılmış sözlüğe iyi kötü emek verenlere böylesine duyarsız kalınmasına yönelik yazdım bunları..

açıkçaı, cogito sözlük'ü bitirmek istiyorsak 'oylama yapmamak' harika bir fikir!

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.