bir gün her şeyin bambaşka olacağını zanneden insan

ama gerçekten bunu yaşayan insanlar vardır. babam mesela sarhoş gezen bir adamken bir kitap okumuştur ve cennet/cehennem/hesap varmış ulan deyip herşeye tevbe etmiş ve tam bir dönüş yapmıştır. bir başka tanıdığım var, yıllarca kumar oynamıştır ve bunun vicdan azabını çekmiştir. her akşam kumardan dönerken kendi kendine etmedik küfür bırakmamıştır ve tevbe etmiştir. ama yarın gece yine aynısını yapmıştır. fakat bir gün bir rüya görmüş ve o rüyadan sonra lanet olsun kumara deyip sıfırdan bir hayata başlamıştır. ve buna benzer birkaç hikaye daha.

tabi doğruluğuna şüphem olmayan bu hikayeleri düşünerek o günü hep bekledim ama hiç gelmedi. bir rüya, karşıma çıkacak ak sakallı dede ve başka şeyler bekledim. ama o rüyayı da göremedim, o dede ile de karşılaşamadım.

bir gün anladım ki herkesi kaderi farklı. Allah kimsini öyle yapıyor, kimisini de yapmıyor. yapıp/yapmamakta da bildiği birşey var mutlaka. bende baktım bekleyerek ölümü boylayacağız ve o gün gelmemiş olarak ölüp gideceğiz. en iyisi bir yerden başlamak lazım dedim ve namazdan başladım olaya. namazı bırakmamakta diretip yanınada sürekli olarak bir şey ekleyince o günün gelmesine gerek kalmıyor ve bir de bakmışsınız ki bu hayat tarzınız haline gelmiş.

tabi bu o kadar kolay değil. bazan şu namazı kaptırıverim de aradan çıksın, bazan da kaptırmayıverim de aradan çıkmasın bir sürü mücadele. zaten o mücadeleler sonunda olay kemikleşiyor. ne kadar ekmek o kadar kötfe yani.

sonuç; zannederek günahkar olarak ölümü boylama riski olan insandır.