moderatör

önüne gelenin hırsını kendisinden çıkardığı yetkili.

bu yetkili kelimesini hususi seçtim. kuralları olan bir mecrada yazarlık yapmayı kabul edip bu kabulünüzü beyan ederek üye olmuşsanız, beğenin ya da beğenmeyin bazı sorumluluklarınız vardır. bu sorumlulukları yerine getirmediğinizde tanımınız silinebilir. uyarılabilirsiniz. bu durum karşısında canınız çok sıkılıyor ve başlıklar dolusu tepki veriyorsanız, hırsınız sol şeridi boydan boya kaplıyorsa, çıkıp da millete "sanal alemi bu kadar ciddiye almayın" diye akıl verince ne kadar komik olduğunuzu fark etmiyor olmalısınız. zira sanal alemi aşırı ciddiye alıp, hırsla tanımlar giren taraf sizsiniz. kuralı kaidesi olan bir yerde yazmayı baştan kabul edip, sonradan devrim yapmaya çalışmak, sanal ortamda tanrılığa soyunmanın ta kendisi oluyor.

eski bir moderatör olarak söylemeliyim ki; gerçekten yorucu yıpratıcı bir iş. sosyal hayatında da kimse kendini orada burada moderatörüm diye tanıtmıyor. sandığınız gibi kimse kimseye rüşvet de vermiyor. ikinci kez teklif geldiğinde elini taşın altına koymayıp, teklifi reddediyor hatta. bu tür ithamları hırsla buraya yazmadan önce bir durup nefes almak lazım.

moderasyonun tarzını beğenmiyor olabilirsin, ancak kendine ait kaideleri en baştan belirtilmiş bir yerde, kalkıp kimseyi tanımını sildi diye kavga kıyamet eleştiremezsin. ben böyle moderasyon yapmadım diyebilirsin, farklı bir tarz benimseyebilirsin. ama kuralları kafana göre esnetemezsin. kuralını kendin belirlediğin, blog, facebook vs mecralar da var. hem nedir kendini bu kadar önemsemek? tanrılıkla suçladığın moderasyona inat, tanımın silinince kıyameti koparmak nedir? sen tanrı mısın da tanımın silinemiyor? tanımın kural dışı silindiyse, herhangi bir neden belirtilmemişse, sorarsın, incelersin, sitemin varsa ilgili yetkiliye iletirsin, ama sözlüğün solunu böyle işgal etmezsin.
* *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.