işten çıkarılmak

benim başıma gelmiş durumdur. 2012 askerden yeni gelmişim iş arıyorum harıl harıl.Kira var fatura var bunların dışında günlük min 6 lira sigara var bunları karşılamam lazım. Tabi o zamanlar askerden önce kalan alışkanlık kimseden para almıyorum. Kendi yağımda kavruluyorum falan (hala bununla gurur duyuyorum). Acil iş lazım tabi düzgün bişe bulana kadar düğün salonlarına extraya gidiyorum. Günlük 60 tl kirayı faturayı zor toparlıyorum. Araya ramazan girdi o ara düğünler bitti açıkta kaldım bildiğin bir hafta evde pinekliyordum. Derken bir bağımsız denetim şirketinde (türkiye de en iyi sayılabilecek bir kaç firmadan biri) çağırdılar. Gittim tabi hemen dört ortaktan biri baktı bana bi kaç soru sordu aylık 1000 lira veriyoruz piyasa bu dedi ben de uygun deyince yarın başla dedi.
Çok şaşırmıştım bu kadar basit olur mu bu işler böyle. Büroya personel mi alıyorlar burası kurumsal bir firma böyle işe alım mı olur dedim kendi kendime. Neyse artık kirayı ve faturayı çıkartabilecektim.

Ramazan ayından bir hafta geçmiş hemen hemen hava o kadar sıcak ki anlatamam. Açım susuzum tutmasam olmaz. (olmama nedeni öncelik ve önem sıralaması tam olarak ) Neyse işe zar zor kalkıyorum zaten uyku problemim var. Gittim işe benim gibi üç kişi daha var başladık işte. Bin liraya çalışıyoruz ama çalışanlar benim gibi değil. Ben devlet üniversitesinde okudum okurken çalışmak zorundaydım ne bilim zar zor bitti okul. gerçi o kadar da kötü değildi iyi de burs alıyordum ama bir özel üniversitede okumuş gibi olmuyor. Ya da düzenli gelirin olmamasından kaynaklı olabilir. Çalıştığım kişilerin durumları normal üstüydü. Ayrıca beni yanına verdikleri üstad a kıdem vermişlerdi kıdem alması için işini bana devretmesi gerekiyordu. Yani beni yetiştirdikten sonra kıdem alacaktı.

Bi hafta geçti sonra benim uyku problemi ağır gelmeye başladı sahurdan sonra uyuyordum bi uyandım saat 11 mesai 9 da başlıyordu. telefonda bir sürü çağrı ve mesaj adımmmmmmmmmmm şgit hemen toparlayıp gittim. Üstad burnunda soluyordu. Dumuru anlattım yönetime bildirmek istemedi ama ciddi bi şekilde uyandırdı.günlerden salı. Aynı gün iş verdi bana word de rapor yazmam lazım bi ara dalmışım bi uyandım 5 sayfa bbbbbbbb yazıyor. Nasıl daldıysam artık. Hemen ctrl+shift+sol ok sil dedim de kimse görmedi.
Neyse ertesi gün akşam saat 11 de yatayım da erkenden kalkayım işe gideyim hani işten değilim üstad kademe alsında adama bekletmeyeyim falan derdim. İftardan sonra az oyanlandım derken hemen yatağa girdim yatayım diye başladım uyumaya ben ki yastığa çeyrek kala yatan yatmak için hiç yer ayırt etmeyen biriyim bir türlü uykum gelmedi. Bi bi saat uyumaya çalıştım derken oda arkadaşım geldi. O zamanlar 1+1 de üç kişi kalıyoruz ümraniye de. açtı televizyonu izlemeye başladı. Tabi benim uyku 4:30 a kadar yalan git sonunda uyudum saat 5:00 e gelirken.7:30 da kalkmam lazım zira sabah trafik falan anca yetişirim. Bi uyandım saat 10:30 yine aynı şekilde bir sürü cevapsız çağrı ve adımmmmmmmmm şeklinde bir mesaj. Gittim tabi o yüzsüzlükle yine üstad sırıtıyor. İyice işkillendim hayırdır diye. neyse bundan bi bok olmaz kanısına vardı tabi. nesye usul usul işe başladım tabi. Ha bu arada öğlen 12:30 13:30 arası mola o arada da yatıyorum ama ne uyumak bi horlamam eksik.
Üstad bana seni yukarıya şikyet etmem lazım yoksa sana da bana da haksızlık yapmış olurum dedi. Bende onayladım tabi doğrusu da o olur zaten git şikayaet etti 10 dk çağırdılar beni. Gittim hayrıdır ramazan da bu kadar içilir mi dedi. Alkol kullanmadım hayatımda hiç hele ramazanda kullanır mıyım? peki karı kız mı var yahu ramazandayız dedim.Oğlum sorun ne niye geç kalıyon dedi. uyku problemim var dedim telefonu kurmuyor musun dedi kuruyorum dedim (o zaman n95 8gb baya sesli çalıyordu çalar saat te vardı ama onlar çalınca onlara sarılıyordum öyle uyuyordum tabi.) ama adama diyemedim. Koca ymm bilgi yüklü adam. Gerçi sonra başka ymm görünce o kadar da değimiş dedim kendime ama neyse. Bi daha olmasın sıkıntı olur dedi git çalış falan.

İndim yerime çalışmaya başladım.Kendimi övmek gibi olmasın kdv si ötv si çok yüksek bir çalışanım. Bir patron için ciddi manada verimli bir çalışan sayılırım. Ama o zamanlar açlık, susuzluk, uykusuzluk derken benim verim %30 bile yok. Ama memnunlar benden. En azından mali tablo falan biliyorum, beyanname nedir muhtasar nasıl yapılır bunların ekmeğini yiyiyorum. Derken hafta bitti sağ salim.

Ertesi hafta yine salı mıydı çarşamba mı bilmiyorum ama yine kalktım saat 11:00 hemen telefona bakltım ne arayan var ne soran. Gittim işe kimse bozuntuya vermedi. Yarım saat sonra ymm yine çağırdı olum hayırdır?
Cevabı beklemeden git çalış dedi.

Sonra ramazan bitti. Söylemek sevabını alırmış ama tulum çıkartmıştım yine Allaha binlerce şükürler olsun. İşler iyi gidiyordu kendimi geliştirdiğime inanıyordum güzel de oluyordu kira derdi falan kalkmıştı.Artık bir burjuva hayatı yaşıyor gibiydim ister istemez. Arkadaş arkadaşın aynasıdır ya hani. Avm ler falan yemekler concon mekanlar tabi multinet sağolsun. Bu şekilde üç ay çalıştım. Normal de deneme süresi 2 ay sanırım hala pek bilgim yok bu konudaa.
Bi ara neden yaptıysam devlet,kpss, maaşlar iki katı muhabbetlerine girdik girmez olaydık. Benim puanlar 80 üstü falan diye çıkmıştı ağzımdan. Akşamları çalışmaya çalışıyordum.Askerde de çalışmıştım azcık.

Neyse bi gün çağırdı beni ya sana bişe diyecem falan diye ben de ne diyecek diye bekliyorum. Sen bize
göre fazlasın dedi. Burada çok fazla kalmazsın dedi. Böyle bir işten kovma yok bildiğin yıkayıp yağlıyordu neyse ben işten çıkarıyorsunuz beni dedim hee ya kusura bakma falan dedi. Tabi adam bildiğin bir yıkıntı bekliyordu karşısında ne bileyim gidecek yerim mi var diye şarkıya girmemi mi bekliyordu? Ne zaman ayrılacam dedim. Deneme süresi bitimine bir hafta var hafta sonu gidersin tamamdır dedim. Facebookta beni işten kovdular ya la.1 diye bi ne düşünüyorsun sorusuna cevap verdim. (tabi o zamanlar angara o kadar kötü görünmüyordu yaşamadığım için la yı kullanmış bulundum) Olmak istemediğim kadar popüler oldum facebookta. neyse ki akrabayu taalukattan kimse yoktu o zamanlar. ama arakdaşlar, iş arkadaşları önce facebook üzeirnde bildiğin teselli vermeye başladılar ya olur öyle daha iyi bir iş bulursun git benim pek umrumda değildi açıkcası.Durumun farkındaydım Allah herkesin rızkını verir ben buna daha önce bir çok kez şahit olmuştum. Öyle de inanıyordum. Belki inanma sebebim kendime güvenim de git yok yok gerçekten böyle bir şeyle karşılaşırsanız Allah daha güzel bir kapı açıyor size.

iki gün çalıştım elimdeki işleri devrettim iki gün sonra hacılar ben gidiyorum dedim. Çıktım işten perşembe günü.o zaman kademe alacak üstada o kadar çok üzülmüştüm ki belki de hayatımda mahcup olduğum nadir insanlardan biridir. İşten niye çıkardılar hala merak ederim o ara çok yoğundular bize bir sürü rapor yazdırdılar tutanak hazırlattılar işler normale döndü ondan çıkardılar diye tahmin ediyorum. ya da bi flash disk vardı içinde uygun olmayan içerik vardı ona dosya atmıştım oradan belki güvenlik duvarından bulmuşlardır diye düşünüyorum ama o kadar bu işten analyan biri de yoktu.
Yolsuzluk yapılacak bir durmumda da değildik ki öyle duruma girmem. onu da eledim.
Uyku probleminden mi attılar diye düşündüm ve o zaman sordum onu beni kovma sebebiniz nedir uyku problemi mi diye? Uyku problemini de çözmüştüm ramazandan sonra geç kalma olayı olmamıştı hiç. Neyse hayırlısı.


Hemen sarıldım tabi internete git yenibiriş.com git artık ne varsa hepsinden sabaha kadar benimle ilgili neresi var neresi yok heryere başvurdum. git adresinden ymm şirketlerinin hepsinin info suna cv mail attım diğer yeminlileri bi yerlerden tesbit ettim onlara da mail attım. pazartesi aramaya başladılar bi kaç yerden gittim almadılar ben beğenmedim falan derken cuma günü bir ymm aradı gel görüşelim diye 11:00 de randevu verdi. sirkecide yer ben ümraniyeden oraya cumartesi 14:00 de gittim adam uyuz oldu bana ama nasıl anlatamam. Niye kovuldun diye sordu tabi hemen. Tam emin değilim yukardaki olasıklıklar olabilir git açık açık söyelyince adamın hoşuna gitmiş olabilir.
Tam tasdik bilir misin dedi he dedim kdv iade raporu yazar mısın hee dedim saydı da saydı heee dedim genelde tamam ben sana dönerim dedi ben de tamam dedim. Eve gittim gece 11:30 da aradı gel başla dedi. maaş kısmı da iyiydi o zamanlar 300 tl fazlaya anlaşmıtım.

Gittim iş yerine başladım. Hayatımda çalıştığım en güzel ikinci işti. Çalıştığım en kıymetli adamdı. Tandığım o kadar ymm arasında en bilgili ve en entellektüel adam olarak görüyorum hala. Şöyle tarif edeyim adamı size hani kemalist kesimin üst düzey aydınları olur ya bilme fene değer verenlerden, insana çalışandan ziyde insan olarak bakan, çalışana aile gözü ile bakan ve cumaaya izin veren, dine oldukça önem veren belki dinini yaşayan insanlardan çok daha inançlı bir adam (namaz farzını göz ardı edersek ) oy dönemi kesinlikle baskı yapmayan bir git ım sonsuzdur ve sonsuz kalacaktır. Kendisi ile çalıştığım için hala kendimi çok şanslı hissederim.
iki yıl kadar beraber çalıştım sonra memur olunca ayrıldım yanından. Çalışırken de şimdi de o kadar kıymetli günlerdi diye bakarım ki o kadar güzel arkadaşlar edinmiştim ki anlatam. Ayrıca sirkecide ki piyasaya şahit olmama yardımcı olmuştu oraya hiç girmiyorum. Sonra beni işten kovduklarına o zaman o kadar çok sevinmiştim ki anlatamam. İyi ki kovmuşlar lan. Allah razı olsun diye dua bile ederim o adamlara.

sonuç olarak sizde işten kovulduysanız bunu okuyorsanız size bi kaç tavsiyem olacak
-hacı Allah herkesin rızkını verir hele ailen varsa hele hele kızın varsa bu daha kısa bir süre içinde olacaktır sen yeterki az çaba sarfet.
- Kendine güven çalışan işçi emekçi olarak bize muhtaçlar bakmayın siz dışarda bir sürü işsiz güçsüz insan var dediklerine senin kadar kıymetlisini bulamazlar sen yeter ki az pazarla kendini
-moralini bozma seni yüz kızartıcı bişeden kovmadıylarsa daha güzel günler göreceğin kesindir ben buna inanıyorum sen de inan.