sözlük yazarlarının karalama defteri

#özgürler 

15.
bir başlık altına tanım olarak yazamayacağın, ne tam olarak tespit ne de ayrıntı olan yazıların yazılabileceği defterdir;

* eskiden şöyleydi diye başlayan muhabbetleri pek sevmesem de eskiden ne çok güzel şey vardı. sokak sokak gezen çingene bohçacı kadınlar mesela. korku unsuruydular. arkadaşlar arasında dönüp duran bir hikayeye göre bazıları bohçalarında çaldıkları çocukları kesip saklar evlerine taşırlardı. ne zaman evimizin önünde kadınların ortasına kurulup bohçasını açmaya başlasa içinden çocuk kafası, bacağı falan çıkacak sanırdım. o kadınların birçoğu da sütyen giymezdi ve ağızlarında muhakkak sakız olurdu. alex ferguson dan daha güzel çiğnerlerdi o sakızı hakkını vere vere.


* big babol isimli sakız vardı bi de. ağzına attığında diğer sakızlardan üç tanesini birden çiğniyormuş hissi verirdi.


* ya sırf arkadaş ortamında tutunabilmek için şans oyunlarına sarmak. sen ne güzel favori atımızdın yavuzhan.


* müzik grupları ya da şarkıcıların kliplerinde ve şarkılarındaki rutinlikleri bazen göze çok batıyor. grup 84 misal genç hevesli çocuklar ama gerek sert gerek slow parçalarında muhakkak bir " aaaah " geçiyor. ne dinmez acıları varmış . sibel can her klibinde terlemiş koltuk altını muhakkak gösterir. kenan doğulu şımarık misafir çocuğu gibi yandan yandan sırıtır odaya çekip dövesin etini çimdiresin gelir. ama yalın ahh yalın ! mahallenin zengin, terbiyeli etliye sütlüye karışmayan örnek çocuğu.


* ortaokul ya da lise döneminde "oğlum şu kız seni kesiyo lan" on gazına gelip o kıza teklif edenler bir dernek kursa fahri başkanı olmak için elimden geleni yaparım.


* eğer bir aksiyon filminde iş bitirici grup varsa muhakkak olay yerini bir minibüs içinden izler ya da dinleme hadisesine girerler. sırayla ve birbirlerinin diyaloglarını tamamlayarak konuşmalarına girmiyorum farkındaysan.


* dünyayı ticaret pazarı olarak gören zihniyet sana diyecek bir şey bulamıyorum. bir-iki ay önce bir gazetenin hafta sonu ekinde alışveriş merkezi mimarlarının kapalıçarşı'ya dair görüşlerini yazmışlar. hiçbirinden akla mantığa sığan bir proje çıkmamış. bir tanesi "dünyaca ünlü mağazaların yanyana sıralandığı eşsiz bir avm haline getirilmeli" demiş. ahmet hamdi nin beş şehirini 3x5 mt. boyutlarına getirip bu adamların üstüne atmak istiyorum. her boş arsaya tünediğiniz yetmezmiş gibi tarihin soylu güzelliklerinden çekin elinizi.


* önce o başlattı savunması her yaşta devam etsin.


* "ağabeyim karyolaya yaklaşıyordu. koyu kahverengi uzun röbdoşambır içinde, zayıf vücudiyle bir dağ manastırının dibi görünmeyen karanlık koridorunda, sessiz adımlarla sabah duasına giden rahibin hayaletine benziyordu"
peyami safa - yalnızız syf.88


* fotokopi makinasından yeni çıkmış kağıt kokusu


* bir anadolu kasabasına ya da şehrine gittiğimde hemen en kral köftelerin, menemenlerin yapıldığı baraka köfteciler sokağını bulmak isterim. dükkanlardan birisine girip oraya daha önceden gelip dükkanın içindeki karton duvara bir şeyler karalayan askerlerin, aşıkların sözlerini okumak. orada en çok tercih edilen az konuşan, olgun gülen köftecinin köftelerinden yemek.


* okulda sabahçı olmanın en kötü yanı öğlencilerin her vukuat sonrası " sabahçılar yapmıştır " savunmasıdır sanırım.


* inci küpeli kız çok hoş bir kitap. içini bilmiyorum ama kapağı falan çok hoş yani, göze güzel görünüyor. şaka bir yana okunası bir kitap.


* kardeş de sizinle oynasın denilen çocuk olmak kötüdür. daha da kötüsü hatır rica girdiğin bu enikler ortamında yaramaz tipin şakalarına maruz kalmaktır. yaramaz sana vurdukça, tükürdükçe coşar sen efendiliğini bozmazsın. annenin yanına gidip gammazlayamazsın dudağını büker sineye çekersin.


* bizde philip morris gibi bi adamın çıkmamasının nedeni sonu bitmez yancılıktır. philip yolda yürürken misal yancının " şişş filip bi kulak arkası yapsana lan " diye etrafında tünemesi. filip in evden çıkarken sigara paketini çorabına sokması..


* şu hayatta en çok calgon reklamlarındaki tamircilerin öz güvenine sahip olmak istedim ama olmuyor.devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.