sözlük yazarlarının karalama defteri

#özgürler 

16.
* aynı olay üzerine 2 farklı yaklaşım: misal, bir telefon görüşmesinde karşı taraf 'sizi biraz bekletebilir miyim?' deyip, yeniden diyaloğa dönünce:
-"beklettiğim için özür dilerim." diyebilir ya da
-"beklediğiniz için teşekkür ederim"

tercihimizin bilinçaltımıza salınmış bir olta olduğunu düşünürüm hep. üstelik ne çıkacağına dair hafiften endişeyle karışık bir korku ya da korkuyla karışık bir endişe duyarak.

* bazı büyük adamları olmadıkları birşeye olmaya zorlamak, haddinden fazla şişirmek gibi bir huyu var biz takipçilerinin. bunun en büyük misallerinden biri şair ismet özel'dir. kallavi, sağlam bir şairdir. ama takipçileri onun sadece çok büyük şair olmasıyla yetinmeyi bir türlü bilmiyorlar.

* dinin özü istikamettir. istikamet de ihlasa bakar.

* "inananlar ancak kardeştirler" demek, "inananlar ancak kardeştirler" demektir. uzun boylu tevile, tefsire girmek zihni bulanıklığın neticesidir...

* kafka, kendini ezenlerin dilinde yazmış romanlarını, bu bir. iki, adam ezildikçe, sıkıldıkça dünyasını içe doğru genişletmiş bir adamdır ki kafka'yı kafka yapan budur.

* diğer birçok şey gibi, kitap okumayı da en basite indirgemeye başladık. basit, anlaşılır, kolay okunur olacak kitap. çünkü hiç kimsenin evine kapanıp, televizyon ya da internetten başını alıp tefekkür ede ede, doya doya kitap okuma şansı yok. haliyle geriye dolmuşta, otobüste, bazen tv başında okumak kalıyor. bugün sözlük yazarları da dahil birçok kişinin popüler yazarlarını başka türlü açıklayamayız yoksa. sıkıysa dolmuşta spinoza oku...

* sözlük, yani interaktif sözlük olduğu kadardır...

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.