osmanlının ilkleri

osmanlı’da ilk fethedilen ada, 1308 yılında alınan ve şimdi apo’ya cezaevi olan imralı adası’dır.

osmanlı tarihinde ilk savaş, 1284 yılında bizans tekfurlarıyla yapılan ermeni beli savaşıdır.

osmanlı devleti ilk borcu kırım savaşı sırasında ingiltere`den almıştır. sultan mecid dönemidir. 28 haziran 1855 günü londra da imzalanan anlaşma ile ingiltere ve fransa dan beş milyon ingiliz altını borç alınmıştır.

avrupa seyahatine çıkan ilk ve tek osmanlı padişahı sultan aziz’dir. 21 haziran 1867 tarihinde başlayan bu yolculuk 44 gün sürmüştür. fransa’dan başlayıp, sırasıyla belçika, almanya, avusturya-macaristan’ı gezip geri dönmüştür. ilk posta pulunu da yine sultan abdülaziz kullanmıştır.

osmanlı devleti, uçağı ilk kez i. dünya savaşı`nda kullanmıştır.

osmanlı devleti`nin afrika`da kaybettiği ilk toprak parçası cezayir`dir.

ilk vapur, ikinci mahmud zamanında ve 1827 yılında satın alınmış olup halk arasında "buğu gemisi" adıyla anılmıştır.

osmanlılarda ilk matbaa, üçüncü ahmed zamanında ve 1327 yılında faaliyete geçen ibrahim müteferrika matbaası’dır.

ilk gazete ikinci mahmud döneminde ve 1 kasım 1831 salı günü yayınlanan takvim-i vakayi’dir.

devşirmeyken sadrazamlık makamına yükselen ilk kişi, fetihten sonra fatih sultan mehmed tarafından tayin edilen veli mahmud paşa’dır.

ilk osmanlı madeni parasının adı “sikke”dir ve orhan gazi adına 1327 yılında basılmıştır.

osmanlı tarihinde ilk şair padişah fatih sultan mehmed’in babası ikinci murad’dır.

osmanlı tarihinde savaş meydanında şehit olan ilk (ve tek) padişah birinci murad’dır. 1389 yılında, 1. kosova savaşı’nda şehit düşmüştür.

osmanlı devleti`nin toprak kaybettiği ilk antlaşma karlofça`dır. karlofça antlaşması ile banat ve temeşvar hariç, bütün macaristan ve erdel beyliği avusturya`ya, ukrayna ve podolya lehistan`a, mora ve dalmaçya kıyıları venediklilere bırakıldı.

ilk boğaziçi köprü projesi de sultan ikinci abdülhamid döneminde yapıldı. 1900 yılında, anadoluhisarı ile rumeli hisarı arasında bir köprü kurulması için bosphorus railroad company adlı şirket çalışmalara başladı. köprü üzerine demiryolu döşenmesi de planlanmıştı. böylece, avrupa’dan kalkan bir tren bağdat’a kadar gidebilecekti. ancak iç karışıklıklar ve sultan abdülhamid’in tahttan indirilmesi o zaman için bu projenin gerçekleştirilmesine engel oldu.

istanbul’a ilk tünel yine sultan abdülaziz zamanında fransız mühendis emile gavand tarafından yapıldı ve bu tünel 17 ocak 1874 günü hizmete girdi. dünyanın üçüncü yeraltı treni olan bu tünel 575 metre uzunluğunda ve 7 metre genişliğindedir.

ilk kıyafet kanunu 3 mart 1829 yılında ve ikinci mahmud zamanında yayınlanmıştır. bu kanuna göre sarık ve cüppe ilmiye sınıfına ayrılmış olup devlet memurlarının fes, setre, pantolon ve kaput giymeleri kararlaştırılmıştır.

istanbul’a defnedilen ilk padişah fatih sultan mehmed’dir.

istanbul’da öldürülen ilk padişah, "genç osman" adıyla bilinen ikinci osman’dır.

ilk daimi ordu 1328 yılında orhan gazi bey’in emriyle kurulmuş olup, bu orduya "yaya" adı verilmiştir.

osmanlı padişahlarından istanbul’u ilk kuşatan 1391 yılında yıldırım bayezid olmuştur.

ilk telgraf da sultan mecid döneminde kurulmuş, 9 eylül 1855 pazar günü faaliyete geçmiştir. kırım`dan istanbul`a çekilen ilk telgrafta kırım şehri olan sivastopol`un rus işgalinden kurtarıldığı bildirilmekteydi.

osmanlı devleti`nde ilk tershane yıldırım bayezid devrinde gelibolu`da oluşturulmuştur.

"rumeli" adı verilen avrupa yakasında ilk ele geçirilen yer, gelibolu’da orhan gazi’nin büyük oğlu süleyman paşa tarafından alınan çimpe limanıdır.

osmanlıların ilk beylik merkezleri ve bir bakıma ilk başkentleri söğüt kasabası’dır. daha sonra sırasıyla yenişehir, bursa, edirne ve istanbul başkent oldu.

ilk barış anlaşması, 1330 yılında orhan gazi ile bizans imparatoru üçüncü andronikos arasında imzalanmıştır.

"valide sultan" adıyla anılan ilk padişah anası, ikinci selim’in hanımı ve üçüncü murad’ın anası olan nur banu dur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.