planör


--- alıntı ---
Planör, kalkışı başka bir motorlu uçak tarafından çekilerek veya pist başında bulunan bir motora bağlı çelik halat yardımı ile hızlı bir şekilde çekilerek sağlanan motorsuz uçma aracıdır.

Planör, havada belli bir irtifaya geldiğinde çekici halattan pilotu tarafından ayrılır ve serbest uçuşuna başlar. Görünüşü ve kumandalarının işlevleri diğer motorlu uçaklarda olduğu gibidir. Ancak hava koşulları daha fazla önem taşımaktadır.Planör, motorsuz olduğundan özel bir kanat tasarımı vardır. Kanat profillerinin özel dizaynı, kanatların büyük ve geniş olması planöre büyük bir kaldırma kuvveti kazandırır.Planörün havada kalışı ve ilerlemesi hava fileleri ile sağlanır. Planörün ileri gidişi pozisyonunda oluşan hava fileleri kanat üstü profil kesiti sayesinde kanat üstünde türbilans oluşturur, yine kanat altı profil kesiti nedeniyle hava fileleri kanat altında kaldırıcı kuvvet meydana getirirler. Böylelikle havada kalma ve ilerleme sağlanır, çok kısa mesafede iniş kalkış yapabililir. Planörün kokpiti tek veya çift kişilik olabilir. Kokpitde planörün dikey esende hareket

etmesini sağlayacak pedal, yine yatay eksende yatış olayını sağlayacak lövye bulunmaktadır. Bunların dışında planörün hızını değiştirecek tali uçuş kumandaları bulunmaktadır. Planörde yer ile planör arası kominikasyonu sağlayacak telsiz de bulunmaktadır. Dünyada ilk planörün mucidinin 1886 yılında bir deneme uçuşu esnasında düşerek ölen Otto LİLİENTAL olduğu bilinmektedir. Bugün planörcülük Avrupa ve Dünyada sevilerek yapılan hava sporlarının başında gelmektedir. Türkiyede de en eski hava sporlarından olup, Planör Uçuş Okulu 1935 yılında açılmıştır.

Planör Eğitimi
Planör Eğitim Kursları Türk Hava Kurumu tarafından yapılmaktadır. Her yıl İnönü Eğitim Merkezin 'de açılan planör kursu başlangıç, tekamül ve ileri tekamül kurslarından oluşmaktadır. Talep olduğunda bölgesel kurslar da düzenlenmektedir. Planör Baslangıç Kursu :Planörlerle ilgili gerekli olan teorik bilgilerle birlikte uçuş eğitimi de verilir. Teorik bilgiler aerodinamik, meteoroloji, planörün kısımları ve

kontrollerini içerir. İlk uçuş eğitimi intibaktır. Kumanda araçları kısa süreli kullanılır. Üçüncü uçuştan itibaren dönüşler, kalkış ve iniş kumandaları da yaptırılır. 9 ya da 10 sortilik bu eğitim uçuşlarından sonra meydan turu uçuşu yapılır. Meydan turu vinç kalkışı ile başlayıp dört sağa ya da sola dönüşten oluşan bir uçuştur. Meydan turunu yalnız uçan öğrencilere Planör A Brovesi ve Sertifikası verilir.
Planör Tekamül Kursu: Bu kursta teorik dersler tekrarlanır. Öğrenciler sırayla yalnız başına meydan turu, termik, yelken uçuşları yaparak Amatör Planör Pilotu Lisansı almaya hak kazanırlar.

--- alıntı ---

*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.