boykot edilebilecek fransa malları

eyfel kulesi anahtarlıklar ve neredeyse bütün büyük metrobüs istasyonlarının önünde satılan, eyfel kulesi posterleri de unutulmamalıdır.

aslında adamların boykot edilebilecek pek bir malları da yok. markaları var ki, bu markalar altındaki mallar da zaten fransa'da üretilmiyor. sadece isim/patent hakkı söz konusu. facebook'ta bir "işte boykot edilecek fransız malları" listesi dönüp duruyor ki, dışı fransa'yı içi bizi yakar. mesela total deniyor. fransa'nın ne petrolü var, ne de doğal olarak polimeri. carrefour var, içindeki malların çoğu yerli üretim. reno var, türkiye'de üretiliyor. lacoste, pierre cardin, cartier, bic'i boykot etsek ne yazar. avon, l'loreal vb. gibi markaların gebze organizede fabrikaları var. bu listelerde adı geçen pek çok marka ve şirketin, türk ortakları var.

yani vatandaşın yapabileceği bir şey değil bu boykot. çünkü boykot edilmesi gereken markalar, acı ama gerçek, bu ülke insanına ekmek veriyor. hükümet zaten boykottan bahsetmiyor. vatandaşın "sivil reaksiyon"u bu ve işe yaramaz. şöyle olabilir, doğrudan hükümet boykota girişir. fransız mallarını değil, markalarını boykot eder, yurt içindeki üretim tesislerini millileştirir ya da el değiştirmelerini sağlar ki, bunlar da ancak böyle klavye başında, yazması kolay şeylerdir. yoksa elf'in, total'in benzin istasyonunda, kimya tesisinde, carrefour'un herhangi bir mağazasında vb. çalışıp evine üç kuruş para getirmeye çalışan adam, benim yapacağım boykotla ekmeğinden olacaksa, hiç yapmam daha iyi. kimi döveceğimiz belli değil.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.