sekülarizm

cumhuriyetin ilanıyla beraber -ister istemez- bir nevi tescillenen olgudur.

lailkliğin kabulunden sonra ister istemez sekülarizm in etkisi derinleşmeye başlamıştır. anadolu havzasındaki insanlarımızın islam ile ilişkisini sağlayan damarlarının kesilmesi burada yaşayanların yer yer "havasız" bırakmıştır.

bir gereklilik olarak kapatılan tekkelerin, zaviyelerin ve tarikatların bizi getirdiği nokta koyu bir dünyevileşmedir. ilk anda geçici bir süreliğine kapatılması elzem olan bu kurumların muadilleri oluşturulamadı. toplumun beslendiği bu kanallar hep havada kaldı.

özellikle güneydoğu bu hususta çok etkilenmiştir. tarikatlar üzerinden ayakta duran güneydoğu insanımız çok yoğun bir şekilde "havasız ve susuz" kalmıştır. bunun bedelini şuan ödemekteyiz. güneydoğulu vatandaşlarımız pkk belasına karşın nereye sığınıcağını bilememektedir. ona yol gösterecek toplumun önde gelenlerinden mahrum bırakılmıştır.

pkk belasının bu yönünü kimse dile getirememektedir. çünkü devletin bazı unsurları milletin mümkün olduğunca seküler olması için elinden geleni ardına koymamıştır. islam ile bağını koparmak adına yer yer vatandaşın maddi ve manevi olarak üzerine gidilmiştir. son dönemde 28 şubat süreci bunun en belirgin delilidir. 28 şubat sekülarizmin mümkün olduğunca yerleşmesi için yapılan bir balans ayarı idi.

pkk en nihayetinde marksist bir örgüttür. yani sekülar bir yapıdır. dinden imandan hoşlanmaz. içi boş hayaller vere-bilir mensuplarına. en fazla fakirlik-zenginlik olgusuyla fikir pazarlaması yapa-bilir.

cumhuriyet elitlerinin güneydoğu hususunda başarısızlıkları bu noktada düğümlenmektedir. güneydoğu hususunda 1 olan sorunu 5 e yükseltmişlerdir. insanların içi boşaltılmış amaçlar ve yüksek ideallere karnı toktur. tek istedikleri dinlerine, imanlarına ve şeyhlerine karışılmamasıdır.

pkk ile mücadelede "manevi havanın" ne kadar etikili olabileceğini tekrar gündeme alınması gerekmeketedir.

bir fikir vermesi açısında şuradaki http://www.dunyabulteni.net... incelenebilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.