prof dr abdulvahap kara

19 kasım 1961 tarihinde istanbulâ’da doğŸdu. zeytinburnu gazipaşŸa ilkokulu, abdülhak hamit ortaokulu ve yeşŸilköy ticaret lisesi'ni bitirdi. 1982 yılında boğŸaziçi ãœniversitesi elektronik yüksek teknisyenliğŸi bölümü'nden mezun oldu. 1982-1985 yeşŸilköy atatürk havalimanı elektronik bölümü'nde görev yaptı. 1986 yılında istanbul ãœniversitesi edebiyat fakültesi tarih bölümü'nü bitirdi. 1987-1988 arasında başŸbakanlık devlet arşŸivleri genel müdürlüğŸü'nde görev yaptı. 1988-1995 yıllarında, almanyaâ’nın münih şŸehrinde bulunan hürriyet radyosuâ’nda, kazak türkçesi yayınlarda editör olarak çalışŸtı.

1995 yılında türkiye'ye dönerek, mimar sinan ãœniversitesi tarih bölümü'nde araşŸtırma görevlisi olarak çalışŸmaya başŸladı. 1997â’de mimar sinan ãœniversitesi sosyal bilimler enstitüsü'nde â“kazakistanâ’da 1986 almatı olaylarının içyüzü ve etkileri┠adlı teziyle yüksek lisans eğŸitimi yaptı. 2002â’de â“mustafa ã‡okayâ’ın hayatı ve orta asya türk cumhuriyetlerinin bağŸımsızlığŸı yolundaki mücadelesi┠adlı teziyle doktora eğŸitimini tamamladı.

doktora tezi â“türkistan ateşŸi mustafa ã‡okayâ’ın hayatı ve mücadelesi┠adıyla kitap olarak basıldı. türkiye yazarlar birliğŸi tarafından 2002 biyografi dalında birincilik ödülüne layık görüldü. türkiyeâ’de ve kazakistanâ’da yayınlanmışŸ bir çok makalesi var. ingilizce, almanca, rusça ve fransızca gibi batı dillerinin yanı sıra kazakça, ã–zbekçe, kırgızca gibi türk lehçelerini de bilmektedir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.