vektör mücadelesi

hastalık taşıyan canlılara vektör adı verilmektedir. özellikle sivrisinek, kene, hamamböceği, fare, sıçan, karasinek, pire gibi canlılar bazı hastalıkların taşıyıcılığını yaparak ki bunların bir çoğu ölümcül hastalıklardır insanlara bulaştırırlar. vektör mücadelesi ise başlı başına bir çalışma alanı olup hastalık taşıyan canlılar ile mücadeleyi konu alır. dünyanın en ölümcül canlısı nedir diye size sorulduğunda aklınıza aslan, kaplan, yılan, köpek balığı gibi(sordum oradan biliyorum) canlılar geliyorsa yanılıyorsunuz. yapılan araştırmalara göre en ölümcül canlının sivrisinek olduğu tespit edilmiştir. dünya sağlık örgütü sivrisinekler tarafından bulaştırılan bir hastalık olan sıtma için her yıl raporlar yayınlamaktadır. kısaca göz gezdirildiğinde özellikle afrika nüfusunun büyük bir bölümünün sıtma riski altında yaşadığı her yıl çok büyük oranlarda ölümler gözlendiği görülecektir. dünya sağlık örgütü çok büyük bütçeler ile afrika'da sıtma eradikasyonu(kontrolü ve ortadan kaldırılması) için çalışmaktadır. özel vakıflarda mevcuttur. örneğin bill-melinda gates vakfı'da afrika'da sivrisinek mücadelesi için çok büyük bütçeler ile ar-ge yatırımları ve çalışmalar yapmaktadır. buna rağmen sadece batı afrikada'da 345 milyon insan sıtma riski ile 289 milyon ise büyük risk yani ölümcül risk ile yaşamaktadır.
http://www.who.int/malaria/...
ayrıca veba salgınlarının sebebi olan pireler ve dolaylı olarak fare/sıçanlar bir zamanlar hayalet gemilere, avrupa nüfusunun 1/3'ünün ölümüne neden olduğu bilinmektedir. her yıl keneler türkiye'de kırım kongo kanalı ateşi hastalığını bulaştırdığından dolayı ölümlere neden olmaktadır.
kısaca vektör mücadelesi insanlığın yoluna sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için yapılmaktadır ve çok büyük bütçeler ile planlı, uzman kişiler tarafından yapılması gereken işlerdendir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.