mesele sigara olunca akan suların durması

hayli hazin bir vakıa. reisicumhurumuzun ''sigara içme gibi bir özgürlük asla olamaz'' sözlerinin ardından, en sıkı destekçilerinin dahi ona muhalif bir tavır sergilemeleri bu tespite temel teşkil edebilir. tabi biraz mübalağa da yok değil burada. *

kardeşlerim, büyüklerim. eğer sergilediğiniz davranışlar bir başkasına zarar verecek nitelikte, onun hakkını ihlal edecek biçimde ise bunu yapmaya ne dinen ne de etik olarak hakkınız vardır. yolda yürürken içtiğiniz sigaranın dumanını solumak zorunda kalan kişinin hakkına girmiş olursunuz. bu ahirette size sorulacak. apartman dairesinde, kendi evinizde içtiğiniz sigaranın kokusu, dumanı komşularınızı rahatsız ediyor ise bu da kul hakkıdır. bunun da hesabı ahirette sorulacak. sosyal hayatta bunlara benzer daha bir sürü misal verilebilir. eğer siz bunları umursamıyor ve sigara içmeyi bir hak olarak görüyorsanız ancak sigara dumanından sağlığı olumsuz etkilenen insanlara zulüm eden zalimlerden olmuş olursunuz.

sigara içmeyenlerin sağlığını düşünmek, içenlerin keyfini düşünmekten önce gelir. bu yüzden sigara içme meselesine dair düzenlemeler yapmak elzemdir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.