sitayiş

senaryosunu said mutalibi'nin yazdığı ve yönetmenliğini said sultani'nin üstlendiği ırıb (islam cumhuriyeti radyo ve televizyon kurumu) tv3 yapımı iran dizisi.
"sitayiş"in 44 bölümlük ilk sezonu aralık 2010-ekim 2011 arasında yayımlandı. 26 bölümlük ikinci sezonu ise ocak-ağustos 2014'te yayımlandı.
dizi oldukça güzel. ben ilk on bölümünü izledim ve epey hoşuma gitti. ama 10.bölüm sonunda öyle bir şey oldu ki, şaşırdım kaldım.
başrol oyuncuları sitayiş rolünde nergiz muhammedi, muhammed rolünde mehdi salooki ve bir de mehdi pakdel var. mehdi salooki yi cennete 5 km dizisinden tanıyoruz. gerçekten kaliteli bir oyuncu.
dizinin üslubu da benim hoşuma gitti. biraz acıklı sahneler fazla uzatılmış ama onun haricinde böyle içten sakin, doğal iran sinema anlatımı örneği.
iran sinema konusunda birden çok önce kesinlikle. çünkü ciddi yapımlar mevcut. bizde dizi ve filmlerin çoğunluğu sıfırın altında maalesef. daha önce izlediğim ve hayran kaldığım bir hz yusuf dizisi, hz meryem dizisi gibi diziler biz çekemedik hala.