fetih şölenine binlerce lira harcanmasını normal karşılamak

ekonomik cihetten bakıldığı için yazacağım bunu. yoksa ben ekonomik cihetten bakmıyorum olaya. ben "zulüm 1453te başladı" diyebilen besmelesizlerin ağzından konuşan "bizim mahallenin çocuklarının" safdilliğine veriyorum olayı. ana babalarının bir anlık hatalarının mahsulü olan o güruh ile aynı çuvala girmek anlık bir gaflet olarak değerlendirilebilir nezdimde.
ekonomik dedik değil mi? hah. kamu alımları denilen bir olgu vardır. bu tip kutlamalar da, o bağlamda harcamalara dahil edilir. organizatör özel kurumlara bu ödenekten para aktarılır. neymiş? 60 milyonmuş. doğrudur. öyle diyelim. bu para orada çalışan figurana, iskele kuran işçiye, ışıkçıya, sesçiye, mehter bölüğüne filan gitti. yani bir noktada "açlara nakdi yardım" yapıldı. millet aç kalmasın diye yapılmadı tabiki. konumuz bu değil. 60 milyonluk meblağ berhava olmadı. ekonomiye kazandırıldı bir şekilde.
ha bu iş, akp mitingi oldu diyorsun. yerden göğe haklısın güzel kardeşim. buna yerden göğe kadar hak veriyorum. fetih şöleni fetih şöleni gibi kutlanmalı. ben bu işi yadırgıyor yahut lüzumsuz görüyor filan değilim. olmalı. bunlar milli ve manevi birlikteliği sağlayan şeylerden. ama mitinge dönüştürülmesi katiyen doğru değil. bu türkün değil sadece, kürdün, arabın, çerkesin ve sair islam milletinin ortak iftihar meselesidir.
elin almanı almanyanın birleşmesini kutluyor. ben bizansı söküp atmayı, peygamber övgüsüne mazhar bir ecdadın nesli olmayı kutlamışım çok değil. hatta yetmez ama evet.

dipnot: adam gibi muhalefet edenini hala göremedim. telefondan yazdığım için uzun uzun yazamadığım ilk tanımımda örtülü bir şekilde "müslüman olduğu iddiasındaki insanların" açlıktan dem vururken dikkatli konuşmasını salık vermiştim. çünkü zekat farz, sadaka nafile ibadettir. açlık ve yoksulluk ise asla, zinhar mukadderat değildir. islam toplumunda açlıktan ölen varsa vebali tüm mahallenin tepesine biner. çok şükür açlıktan ölen hayatımda duymadım türkiyede. ben bilmiyorum.

bak bu kafanın bir değişiği de bugün şöyle demiş :
"bugün muhteşem bir uygarlık olan doğu roma imparatorluğu'nun başkenti konstantinopolis'in barbar ve bağnaz bir kabile tarafından işgalinin yıl dönümü"

işte bu hazımsızlığın tezahürü olarak olayı başka bir yöne çekmenin adıdır bu yapılan. bundan dolayı yakıştıramıyorum bizim mahallenin çocuklarına, bunların yanında saf tutmalarını.

düzenleme: hatır için çiğ tavuk yenir mi? ben yerim.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.