enver paşa'nın naciye sultan ile evliliği

bu gibi insanların özel hayatları beni pek ilgilendirmiyor ama devlet adamlarını özel hayatından vurmak konusunda hevesli arkadaşların gündemine gelmemiş olması rahatsız etti beni. malum tarihi en çok yatak odalarıyla konuşan bir topluluk haline geldik, merhum halil inalcık hocanın kemikleri sızlayordur. lakin padişahları eşlerinden, haremlerinden, atatürk'ü latife hanım üzerinden, içkisinden konuşuyorsak koskoca enver paşa alınmaz mı bize?

malum enver paşa cepheden cepheye koşan bir adamdı. o yüzden evlenmeye pek fırsat bulamadı. fırsat bulduğunda 30 küsur yaşındaydı. gitti naciye sultan ile evlendi. (sonradan 2. evliliğinde naciye killigil oluyor.) naciye hanım o zaman 15 yaşında. 30 yaşında bir adamın 15 yaşında biriyle evlenmesi niye kimseyi rahatsız etmemiş anlamadım. normalde tam müge anlı vakası, tam 3. sayfa haberi... ama taraflardan biri enver paşa, diğeri padişah torunu naciye sultan olunca mı böyle olmuş anlamadım.
üstelik enver paşa vefatından sonra naciye sultan'ın kardeşi ile evlenmesini vasiyet etmiş. naciye sultan da enver paşa vefatedince, enver paşa'nın üvey kardeşi ile evlenip killigil soyadını almış. dram dalında salya sümük bir töre dizisi olur bundan, kadın haklarıcılar, femenciler basar memleketin her yanını normalde. ama niyeyse olmamış.

hatta rivayet odur ki naciye sultan'ı önce m.kemal paşaya isteyeceklermiş, aile koskoca general dururken subaya kız mı veririz biz filan demişler.

rahatsız eden gerçekler devam edecek...
not: eksileme cevap ver.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.