türkiye'de torpilin resmileşmesi

şu an bir akp muhalifi gibi hareket ediyorum ama akp ilk iktidara geldiğinde benim de akp'den beklentilerim vardı.

müslüman kesim özellikle akp'nin türkiye'de ahlaksızlığı, adaletsizliği ve adam kayırmayı bitireceğini düşünmüştük. tabi ekonomik beklenti de vardı. yolsuzluklara izin vermeyeceği ve ekonomik gelirin adaletli bir şekilde dağıtılacağını düşünmüştük.

fakat gelinen nokta tam bir hayal kırıklığı. akp'nin durumu hızlı cihatçı abilere benziyor. onlar büyük idealler peşinde koşarken namazı araya sıkışıtırıveriyorlardı mesela. akp'de dünya liderliği, osmanlı, 2023 filan derken en temel vazifelerini ihmal etti.

hepimizin malumu değil mi? eğer bir makam istiyorsan akp teşkilatında veya akp nin üst makamlarında bir tanıdığın olmalı.

ama şu algı tamamiyle yanlış. sanki türkiye'deki bütün aksaklıklar akp dönemi ile başlamış gibi yansıtılıyor. hayır akp her köşesi yama ile tutturulmuş, her tarafından pislik/yolsuzluk akan, ite ite giden bir memleket devraldı. zaten kendisi de sıfır km. bir memleket almadığının farkındaydı. yani nasıl bir görev üstlendiğinin farkında olması gerekiyor aday olurken. yanlış olan ise akp ile her şeyin aynı hızla devam etmesi ve hatta katlanarak artması ve son noktada artık legalleşmesi.

bir akp li milletveki çıkıp akrabaya iyilik edin ayetini akrabaya torpil yapın diye yorumlayabildi canlı yayında.

öbür akp li bakan çıkıp reis sorusunun ne zararı var diyebildi açık açık.

diğer bir bakan çıkıp zam değil güncelleme diyerek milletin zekası ile açık açık alay etti.

öteki çıkıp yeni köprüler pahalı değil eski köprüler ucuz diyebildi. diyebildi diyorum çünkü bu cümleyi kurmak gerçekten cesaret ister.

akp öncesi dönemlerde torpil ayıp birşeydi. gizli bir olaydı. ordan burdan bir tanıdık bulunur bir yere yerleşilirdi. ama bu dillendirilmezdi. bir iki örnek dışında hiçbir hükümet çıkıpta ben taraftarlarıma torpil yaptım dememiştir (ilk aklıma gelen mehmet moğultay). ama akp ile gelinen noktada artık öğretmen mülakatlarının torpil amaçlı yapıldığından bahsediyoruz açık açık. ilgili bakan da çıkıp ne var ki bunda diyebiliyor. bu o kadar normalleşti ki artık hiç kimse noluyor lan demiyor. aga bu bir tek bana mı garip geliyor? burda bir gariplik yok mu gerçekten? yani reise yüzde yüz itaatını bildirmedikten sonra ben bileğimin hakkını alamayacağım mı?

bakın anadolu'da hala insanlar çocuğum okusun diyor. hepimizin tanıdığı böyle aileler var. adam elindekini avcundakini çocuğunun okulu için harcıyor. yeter ki okusun bir memur olsun, benim çektiklerimi çekmesin diye hayatını harcıyor. ve o çocuk babasının emeğinini, annesinin desteğini öpüp başına koyup derslerine adam gibi çalışsa bile mülakat denilen olaya gelip orda kalabiliyor ve bir ömür harcanmış emek hiç oluyor.

ankara'da bir dershanenin birinde edebiyat öğretmenliği yapan bir arkadaşım var. fetö olayları patladığında (darbeden önce) "ne yapacaksın artık size de yer açılır" dediğimde arkadaş "dost bir tanıdığım var yukarda. istesem araya girdirir ve işimi hallederim ama yok dost eşim var çocuğum var. ben bir ömür boyunca torpille girdiğim işten aileme ekmek yediremem. zehir olur bana o ekmek." demişti ve ben bravo lan sana demiştim. ama işin acınacak tarafı bana gereksiz kahramanlık gelmişti arkadaşın hareketi. halbuki onun yaptığı normal olan ama o kadar yavşakklaşmışız ki artık ele alınır bir tarafımız kalmamış. zaten akp'nin de bu kadar pervasız bir şekilde harket etmesinde tek suçlu kendisi değil. nasılsak öyle yönetiliyoruz işte.

derdim akp yi eleştirecek bir kapı buldum dalayım lan burda değil. olaya klasik basiretsiz muhalif bakış açısı ile de yaklaşma değil niyetim. insana gerçekten dokunan bir durum var. artık ayıptır, günahtır, kul hakkıdır dediğimiz durumlar hükümet eli ile resmi bir boyut kazanmaya ve endişe verecek derecede normalleşmeye başladı.

bu ülke dünya lideri olacaksa ahlakını adam etmek zorunda. bu kafayla yerli uçakta yapsa, 3. köprüleri de yapsa, duble yol da yapsa, ekonomisi çok iyi de gitse burnu pislikten çıkmayacaktır. çünkü balığın her tarafı kokmuş durumda.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.