gümrüksüz alışverişin 30 euro ya düşürülmesi

beğenmemekten öte eyjafjallajökull diyemeyen izlandalı çok ağır küfür etti aslında. amazon.com, amazon.de ve aliexpress.com sağolsun hayatı yarı fiyatına yaşamaya başlamıştım, hem de bu dolar ve euro kurlarına rağmen. daha dün türkiyedekinin yarı fiyatına ayakkabı siparişi verdim. 2 tane de listedeydi, normalde bi yazlık bi de kışlık ayakkabı ile hayatını geçiren biriyim ama dedim özellikle amazon.de'nin son girişimlerinden sonra hükumet kesin köstek olacak yarı fiyatına bulmuşken alayım kenarda dursun. bak daha dün dedim bunu. çok pis nazarımın olduğunu biliyordum ama hükumet politikalarını etkileyebilecek seviyeye geldiğimin farkında değildim.

tabi hükumet bi yandan haklı, bu durumun piyasada haksız rekabet yarattığı doğru ancak sadece vergi değil firmalar da deli para kazanıyor. en azından firmaların fiyat kırması için bir şanstı bu.

bir de böyle 30 euroya düşürdük denmez ki, şu tarihte düşürülecek dersin millet ona göre önlemini alır. kibirli'nin dediği gibi dün yaptığımız ve dün gümrük sınırına takılmayan alışveriş bugün takılıyor, ne olacak şimdi bunlar?

neyse güzel günlerdi ve bitti. alışveriş yapmamaya devam.

not: ilk tanımda eski sınır 70 euro denmiş ama 75 euroydu.

ekleme: change.org'da bi kampanya var, bi işe yarayacağından değil ama linki de bu:

https://www.change.org/p/g%C3%BCmr%C3%BCk-ve-ticaret-g%C3%BCmr%C3%BCk-muafiyeti-75-ya-geri-%C3%A7ekilsin

ekleme 2: bu arada daha 2 hafta önce bu sınırın 150 euroya çıkarılması konuşuluyordu. toplantıya 150 yapalım mı diye girip 30 kararı ile çıkmışlar. muhtemelen boyner, hepsiburada.com, n11.com gibi firmaların ciddi baskısı oldu.

ekleme 3: resmi gazete'de ne zaman yayınlanacağını bilmek lazım bu kararın. o vakte kadar eski sistem geçerli. acaba şimdi sipariş versek resmi gazete yayınına kadar yetişir mi. *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.