acil servis

mhrs üzerinden 15 20 gün sonrasına randevu verildiği düşünüldüğünde vatandaşın hastalıktan kurtulabilmek için gelmek zorunda kaldığı sağlık birimi.
zaten acil servislerde de alanlar bulunuyor. yeşil alan sarı alan kırmızı alan. boğaz ağrısına bakan hekim muhtemelen yeşil alandan sorumlu olan bir hekim. bu nedenle de görevinin çok da acil olduğunu söylemek mümkün değil.

yani kimse elinde elektroşok cihazıyla sedyenin yanına çıkmış olan ve yaşama döndürmeye çalıştığı hastayla ilgilenen bir doktora sırtından dokunup "dohtur beğ benim boğzim ağriyi" demiyor.

ne yapsın boğazı ağrıyan vatandaş eczaneye gidip kafasına göre ilaç mı alsın. o zaman da cahil oluyor bu vatandaş, randevu alamadığı için bari br doktor ilaç yazsın da azcık kendimi iyi hissedeyim kafama göre ilaç almayayım diyen de cahil oluyor.

vatandaşa sitem edilmemesi gereken, devlete sitem edilmesi gereken durum. mantar gibi özel hastaneleri dikmek yerine hastaneleri iyileştirse idi ne doktor "ufff çok sıkıldum cahil hastalardan" diye şikayet ederdi ne de vatandaş doktorları rahatsız ederdi.

di mi ama doktorları rahatsız etmemek lazım.