dunya ile sözlük röportajı

muhalefetül lügateyn sormuş ;

evvela selamün aleyküm değerli dunya

senin online yazarlar bölümünde derviş ile aynı renkte olmanı herkes merak ediyor. sen kimsin dostum? bu kadar yetkiyi sana kim verdi? kendini bu topluluğa tanıt

ve aleyküm selam,

herkesin merak ettiği bu konuyu başlangıçta yönelttiğin için sana teşekkür ederim muhalefetül lügateyn
bir çok yazar sorduğun sorunun cevabını bekliyor. "nereden geldi bu adam ? kimdir, kimin nesidir ? bu yetkiler dışarıdan gelen birine verilir mi ? sözlüğümüzü tanımadığımız birine nasıl emanet ediyoruz ? " ve benzeri gibi bir çok aydınlatılmayı bekleyen soru var insanların zihniyetinde ve bundan daha doğal da bir şey olamaz.

öncelik ile şunu belirteyim, ben de en sevdiğim arkadaşlarım ile dışarıda bir yerlere çay kahve içmeye çıksam ve masama daha önce hiç tanımadığım biri gelse ve ona o ortamda bir takım ayrıcalıklar ve toleranslar tanınsa ben de bayağı huzursuz olurdum. bundan sebep bu röportaj maksadı ile kendi gizemimde boğulmadan sizlere ben denizi tanıtmaya karar verdim.

ben bilgisayar üzerine okumuş, medya - iletişim, sosyal mecralar üzerine uzun seneler emek vermiş bir kimseyim. bu ön bilgiyi sizlere sunduktan sonra gelelim derviş ile tanışmama.

esas uzmanlık alanım : yükselme gayesinde olan ancak önü tıkanmış siteleri derler toparlar, yürütürüm. bu zamana kadar başta e-ticaret siteleri olmak üzere, bir çok haber, turizm, oyun ve farklı sektörlerde yükselmeyi hedefleyen site ve şirketler ile çalıştım. aynı zamanda gelir hedefleyen internet sitelerinin de reklam ağlarını yönetir, siteler için gelir ve kaynak sağlarım.
derviş ile tanışmadan önce de, bir çoğunuzun yakından bildiği diğer bir çok interaktif sözlüğün reklam ağlarını yöneterek site sahiplerine gelir sağlıyordum. derviş ile de bu payda üzerine bir tanışmamız oldu. gerek sunucu masrafları, gerek sözlükte olanak olmadığı için yapılamayan bir kaç sıkıntının giderilmesi için dunya sözlük üzerinden yazarları rahatsız etmeden bir gelir sağlamayı amaçladık.
bu gayede gerek link satışları gerek sözlükte 2 ay kadar kalan google reklamlarına hepiniz tanık oldunuz.

ancak öyle ki yeni bir temaya ihtiyaç duyan dünya sözlük için reklam gelirlerinin yazılacak yeni yazılım için gereken kaynağı karşılayamayacağına tanık olduk. sözlüğün kaynak kodlarının oldukça eski ve tedavülden kalkan kodlardan ibaret olması, veritabanının gereksiz şişmiş olması ve burada dile getirerek sizleri yormak istemediğim bir çok teknik sıkıntı bizim elimizi bir hayli bağladı. şirketler, uzman freelancerlar dudak uçuklatan rakamlar istiyordu.

( dip not olarak belirtmek gerekir ki, burada eski yazılımcı arkadaşımıza en ufak bir dokundurma yoktur. kendisi o zaman için yazılabilecek en stabil şekilde sözlüğü kodlamış, ciddi emekler vermiş. ancak teknoloji ve programlama dilleri de hızla gelişmekte. bu biraz hepimiz 3310'a hücum ettikten sonra 2 sene sonra 6600'ın çıkması gibi bir şey. sonuç olarak sözlüğümüzün eski yazılımcısı hakkında bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermek istemem, kendisi dünya iyisi bir insan ve bu süreçte mesai harcayarak yaptığı yardımlardan ötürü ona buradan bir kez daha teşekkür ederim. )

yeni bir arayüz tasarımı ve sıfırdan bir yazılım konusunda derviş ile uzun uzadıya haftalar süren görüşmelerden sonra gerekli güvenceyi dervişe sunarak ondan yetkiler aldım ve yazılım, sözlüğün teknik işleri, büyümesi vb. konularında insiyatifi tamamen üzerime aldım.
bu karar aslında benim için bir hayli çılgın bir karardı. hayatım boyunca atacağım adımları ince eleyip sık dokuyup, defalarca üzerinden geçmeden, bütün olasılıklarını hesaplamadan atmam. hayatımın bu evresinde böyle bir işe ihtiyacım yoktu, maddi durumum beklentilerimi fazlası ile karşılıyor ve bütün işlerim de oturttuğum sistemimde rayında gidiyordu.
düşünüldüğü zaman ağır maddi külfetini bir kenara koyduğumuzda, ayrılması gereken kocaman bir zaman, haftalarca ek mesailer, zihinsel yorgunluk ve ciddi bir efor sarf edilmesi gerekiliyordu. buna bir de binbir emekle ortaya çıkarılan işin beğenilmeme ihtimalini de ekleyiniz lütfen. onlarca yazarın senelerdir yazdığı ve evi bellediği bu sözlüğün yeni hali beğenilmez ve beklentileri karşılamaz ise düşülebileceğim durumu da bir gözden geçiriniz. hal böyleyken bu kararı vermek bir hayli zor oldu diyebilirim.

kararı vermemde etkili olan unsurlar da sizler oldunuz, burada amacım demagoji yaparak sizlerle hızlı kaynaşmak, kendimi sevdirmek değil. sizleri uzaktan ağır ağır izledim, aranıza katıldım yazdım, çizdim. sözlüğe senelerdir bağlı olan kemik insanları gördüm, sözlüğün binbir defolu hali ile moderatörlerin nasıl bıkmadan, usanmadan sözlük ile ilgilendiğini gördüm ve mobilden ulaşımın bile imkansıza yakın olduğu halde yazarların sözlüğünü nasıl sahiplendiğini ve her ne kadar kendi içlerinde bazen ciddi kavgalar verseler de dışarıya karşı nasıl bir bütün olduklarını gördüm.
bu gözlemlerim bana bu adımı atmak için gerekli enerjiyi verdi, sonrasında ise çok saygı duyduğum büyüğüm, abim @puju ile iletişime geçtim, kendisi de eski sözlükçüdür, paraya kıyıp tema bastıranlardan ziyade kendi sözlüğünün her satırını kendisi kodlayan birisi o. gerek telefonda gerek yüz yüze defalarca durumu tartıştık, ölçtük biçtik ve @puju 'yu ikna etmeyi başardım, maddi külfeti o kadar ağır olmasa da ne onu üzecek ne beni üzecek bir anlaşma ile kolları sıvayıp bu işe başladık. abime de bu süreç için bir kez daha teşekkür ederim, yüzümü kara çıkarmadığı gibi süreci mükemmele yakın idare etti.

işte yeni yazılımın hikayesi budur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.