evrim ve deneme yanılma yöntemi arasındaki ilişki

sözlükte evrim konusunu sol framede görmediğim tek bir gün yok. gündem durgun mu, başlıyor bı evrim muhabbeti. ortalık toz duman. yine denk geldim, bu konuda ben de birkaç kelâm edeyim.

her canlı muhakkak bir değişim sürecinden geçer. bunu basit bir örnekle açıklamak gerekirse, londra'da sanayi devriminden önce kavak pervanesi adında, narin gümüş renginde bir kelebekler yaşardı. yaşadığı ortamda bulunan kavak ağaçları da tıpkı bu renkte olduğu için kendini kamufle ederek av olmaktan kurtulabiliyordu.
19. yyda sanayi devriminden sonra kavak ağaçlarının rengi siyah sis bulutları ve dumandan dolayı değişince, bu gümüş rengi zarif kelebekler hedef haline geldi, ve soyları tükenme noktasına gelinceye kadar av oldular.
işin ilginç yanına gelmek gerekirse, bu olaydan sonra kelebekler siyah renkte kanatlarla doğada tekrar çoğalmaya başladı. ve böylelikle kararmış kavak ağaçlarının arasında tekrar kamufle olabilerek, yaşamaya devam edebildi.
bu yasaya biyolojide doğal seçilim yasası denir, yani güçlü olanın soyunun devam edip zayıf olanın elenmesi prensibi. doğal seçilim için daha verilebilecek onlarca örnek var.
doğal seçilim bize şunu söyler, türler kendileri için (fiziksel şartlar,besin bulma, av olmama vs) en iyi olanı bulurlar, ve bunu aktarırlar.
başlığı açan arkadaş da en iyi olanı bulma sürecinin upuzun bir süreç olduğunu, ve en iyi olana ulaşana kadar karşımıza her türlü mutasyon çeşidinin çıkabileceğinden bahsetmiş.

kelebek örneğinden de anlaşılacağı gibi canlılarda tür içinde bir değişimin olduğu reddedilemez bir gerçek. evrimde sıkıntılı olan kısım türler arasındaki değişim. değişim milyonlarca yıl aldığı için gözlem ve araştırması hayli zor bir konu.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.