staja başlayacaklara tavsiyeler

an itibarı ile bir kaç gün içinde meslek hayatımın 6. , yılın 4.stajyerini uğurlayacağım. ben de henüz mesleğin başında sayılabilecek, o yüzden de paylaşma hevesini henüz kaybetmemiş bir mühendis olarak çoğu zaman tüm heyecanımı silip süpüren stajyerlerle karşılaşıyorum çoğu zaman. maalesef bir kısmı daha ilk günden biz şimdi gelmesek, staj sonunda defterini getirip imzalatsak olur mu diye bir teklifle geliyor. daha baştan bu kafayla gelen adama ne öğretebilirsin ki... muhtemelen onlar da "zaten 4 sene okulda bir şey öğretmediler, 30 günde burada mı öğreneceğiz" kafasındalar. ama mühendislik ile ilgili bir günde bile hayatınızın tümünü değiştirecek bir bilgi edinmeniz mümkün.

o yüzden ;

-en başta önyargılarla, gitmezseniz bir şey öğrenemezsiniz...
-muhtemelen staj boyunca kendinizi hiçbir şey yapmıyorum gibi göreceksiniz ve çoğu zaman o yüzden ben gelmeyeyim duygusuna kapılıyorsunuz yapmayın. bazen bütün gün oturup çay içeceğinizi sandığınız bir anda, bir arza meydana geliyor, acil bir sipraiş, bir tasarım söz konusu oluyor ve birden bir şeyler öğrenebiliyorsunuz. kimse çalışan bir sistemi size bir şey öğretmek için bozmaz. siz o bozulduğundan orada olursanız ancak bir şey öğrenebilirsiniz.

-ve en önemlisi sormazsanız bir şey öğrenemezsiniz çok klişe de olsa, stajınızın kırılma noktasıdır. kimse sizin neyi bilmediğinizi bilmez, işlerinin arasında da ne bilmediğinizi keşfetmeye çok hevesli değildir zaten. kaldı ki staj dediğiniz olay, staj sorumlunuzun, sizin neyi bilmediğinizi öğrenmesi için değil, sizin neyi bilmediğinizle yüzleşmeniz içindir.

- bilmediğiniz bir çok şey olacak bu sizi hayal kırıklığına uğratmasın.

-staj sorumlunuz pasifse bile siz girişimci olun. kendisinin ilgilendiği uzman olduğu bir konu ile ilgili ona sunum yapmayı teklif edin belli periyotlarla. kendinize ödev verdirtmiş olun yani. internetten, okuldaki bilgilerinizden sunum derleyin. sunum esnasına mutlaka sorumlunuz yanlış bildiğiniz bir çok şeyi düzeltecek, o anda o teorik bilginin oratik karşılığı gelecek ve sizinle paylaşacak. bir özeleştiri ama türkiye gerçeği normal şartlarda bir sorumlu mühendisin başka türlü sizin eksiklerinizi keşfedip düzenlemesi söz konusu olmuyor.
- küçük düşmekten korkmayın, çünkü bilgisizliğinizle kendinizi cahil hissetmeniz, öğrenmenin bedeli. eğer o bilgiyi zamanında öğrenememiş olursanız staj bitip ileride çalışma hayatınızda o bilgisizlik için çok daha ağır bedeller ödersiniz.

ek bölüm: staj sorumlularına tavsiyeler
-stajer seçimlerinizi ik lara bırakmayın, ya da stajer alımınızda belirli kriterler koyun ve bunu insan kaynaklarını bildirin, kabul ettirin.
-stajerlerinize eğer işle ilgili risk olmayan sorumluluklar verin, işiniz buna müsait değilse ödev verin, sunum yaptırın.
-mesleki anlamda bilginin yanında iş disiplini de aşılayın. aynı duruma düşmüş birisi olarak, diğer türlü iş dünyasını üniversite gibi bütün sene yatıp, sınav haftası çalışarak başarılı olunabilecek bir şey ya da müşteriye ulaşmamış işlerin bütlerine gireceklerini filan sanıyorlar. hatta 40 alsam geçerim mantığıyla bilgi edindiklerinden, iş dünyasında verilen bir işin %40ının yapılmasının yeterli olduğu zannına kapılıyorlar. en azından böyle olmadığını hissettirin, üniversite ortamı rahatlığından gelen biri için genelde ağır gelebilir, sevilmeyen bir staj sorumlusu olursunuz ama bunu katabildiğiniz bir meslek erbabının ileride işine, ülkesine katacaklarından payınız olur. hatta ileri de, zamanla o da sizi anlar ve size antipatisi bir saygıya dönüşür.
bir çivi bir atı, bir at bir süvariyi, bir süvari bir taburu, bir tabur bütün savaşın seyrini değiştirebilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.