evlilikte denklik meselesi

eşim 2 üniversite mezunu, yüksek lisansı var, ben ise lise diploması olan biriyim. yaş olarak benden 1 yaş büyük, çalıştığı dönem de benden daha fazla para kazanıyordu. ben bu ülkenin en doğusunda bir şehirde doğdum * ailem oralı. eşim ise bu ülkenin en batısında doğdu *, ailesi oralı, 10 yıllı geride bıraktık, bir gün bile kültürel bir kavgamız olduğunu hatırlamıyorum, bir gün bile benden habersiz bir çöp bile aldığını hatırlamıyorum, bir gün bile bana cahil muamelesi yaptığını hatırlamıyorum.

biz genel de yemek konusunda tartışıyoruz...

bence bütün olay, insanların birbirlerini nasıl ve biçimde anladıklarıyla ilgili. bir kaç gündür, bekarlarla ilgili başlıklar açıyorum, maksadım ve amcım ise insanların bazı konularda taviz vermeleri gerektiğini hatırlatmak. hiç bir insan her konuda fikir sahibi olamaz, Allah resulünün sünnetini takip edenler görecektir. yeri gelir eşleriyle istişareler yapar, yeri gelir onlar ile yarışır, yeri gelir onlara ev işlerinde yardım eder. bizler onun ümmeti olduğumuzu söylüyoruz, onun yaptıklarını yapmanın faziletlerinden bahsediyoruz. o zaman bu sınıflandırmalar neden.

bakın Allah resulünün ilk eşi hazreti hatice annemiz ekonomik olarak da, yaş olarak da Allah resulünden büyüktü, efendimiz hz. hatice annemiz vefat edene kadar, hiç kimseyle evlenmedi. burada önemli olan eşlerin birbirlerine ne kadar tahammül edebildikleri kendilerinden ne kadar fedakarlır yapabildikleri. gönüller bir olduktan sonra sormak lazım acaba insanı mutlu edebilecek başka ne olabilir.

hz. ali k.v efendimiz hz. fatma annemizle evlendiklerinde evlerinde bir döşşek iki yemek kabı vardı. ne kaybettiler sevgilerinden.

bence hepimiz, kendimizi ördüğümüz duvarlar ile kısıtlıyoruz. sevmek, hoşgörüye sahip olmak demektir. hayatımızdan kur'an ve sünnet çerçevesinde onun yasak ve emirleri dışına çıkmadan kişisel beğenilerimiz isteklerimiz ve arzularımızdan verebileceğimiz tavizler ile bir ömür kurabiliyoruz.

evlilikte denklik mevzusu bana çok anlamsız geliyor bazan.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.