mustafa kemal atatürk

#siyaset  #tarih 

sevr değil lozandır. sınırları cetvelle çizilmemiş bir devletimiz varsa bunu onun önderliğinde verdiğimiz milli mücadeleye borçluyuz.

sert bir biçimde uyguladığı inkılap hareketleri sorunlu olmakla ve etkisi günümüze kadar süren devlet-toplum/ merkez-çevre gerilimini doğurmakla beraber esasında batılılaşma hareketi onun doğumundan çok önce osmanlı sarayında başlamış, batılı yaşam tarzı en evvel sarayda vücut bulmuştur.

atatürk gibi tarihi şahsiyetleri önümüze bir harita koyup incelemekte büyük fayda vardır. doğduğu yer, okuduğu yerler, görev yerleri, savaştığı cepheler, milli mücadele rotası vs.. birçoğumuzun 300 sene yaşasak katedemeyeceğimiz mesafeler aşılarak önemli bir bölümü belinde silahla çatışma ortamında geçirilen 57 yıldan, yıkılan bir imparatorluktan, balkan savaşlarından, 31 marttan, yedi düvelle savaşılan bir cihan harbinden, milli mücadeleden, idam fermanına muhatap olmaktan, kurulan yeni rejimden, çalkalanan bir dünyadan vs. bahsediyoruz. bu çok şey görülen ve yaşanan, sık sık ölümle burun buruna gelinen, çok insanla tanışılan, illaki belli cereyanlardan etkilenilen ve nihayet çok, pek çok işler yapılan bir ömürdür. önemi de burdan gelir, bu nedenle anlaşılması ve anlatılması ciddiyet, samimiyet ve büyük emek ister.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.