mustafa kemal atatürk

#siyaset  #özgürler 

1890.
doğrusuyla yanlışıyla bizimdir.
tabulaştırılmasını ben de doğru bulmuyorum, özellikle cumhuriyet kurulduktan sonraki dönemden vefat ettiği ana kadar siyaset içinde aldığı kararlar, milli kongreler sürecinden tutun da, tbmm'nin kuruluşunda kendisi kadar emeği olan ve sonrasında siyaset arenasından tasfiye edilen kazım karabekir, f.çakmak, ali fuat paşa gibi komutanlara kadar konuşulması gereken çok şey var.

bir geçiş sürecinde yeniyi kabullenebilmesi için topluma eskinin kötülenmesi gerektiği fikri vicdani olarak olmasa da, siyasi bir manevra olarak hele de ülkenin bağımsızlığı söz konusu iken kabul edilebilir. ama artık geldiğimiz gün itibarı ile osmanlı düşmanlığı, hele atatürkçülük üzerinden bir osmanlı düşmanlığı bana çok saçma geliyor. tabi buna refleks olarak ortaya çıkan ve cumhuriyetin tüm kazanımlarını inkar pahasına bir osmanlıcılık da en az o kadar saçma.

evet mustafa kemal o dönem itibarı ile toplumun ekseriyetine benzemeyen yaşam tarzı ve fikirleriyle batı yanlısı bir subaydı. fakat şunu sormak gerekir: koskoca osmanlı ordusunda batı yanlısı olmayan, dini bütün subaylardan, komutanlardan bir tanesi de çıkıp sevr şartlarına neden itiraz etmedi (mi), mustafa kemal gibi davranmadı? vahdeddin'in o kadar subayı arasından bandırmaya göndereceği dini bütün, islamı yaşayan bir tane subayı yok muydu? madem bir halk hareketi ve ayaklanma çıkarması için birini görevlendirdi tek alternatifi mustafa kemal miydi? osmanlıya ve osmanlıcılık fikirlerine daha bağlı bir subay göndermekten aciz değildi herhalde. üstelik mustafa kemal'i yüzbaşılığından beri tanırdı.

peki sarayı geçtik, farzedelim yanıldılar. mustafa kemal gibi bağımsız, cumhuriyet ve demokrasi ile yönetilen bir ülke için bir planlama, bir organizasyon ile kongreler, mitingler düzenlemek neden o dini bütün osmanlı subaylarından kimsenin aklına gelmemişti? hepsinin kabirleri nur olsun inşallah ama mareşal f.çakmak kazım karabekir'e ya da kazım karabekir f.çakmak paşaya, enver paşa, ali fuat bey'e mektuplar yazıp halkı da etraflarında toplayıp bir direnişe geçemezler miydi? geçmediler. ne zaman ki mustafa kemal harekete geçti, etrafında toplandılar. işte mustafa kemal bu yüzden büyük bir liderdir. beğensek de, beğenmese de...

ancak cumhuriyetin ilanından sonra vefatına kadar mecliste öncülük ettiği siyaset hakkında konuşulması gereken çok şey var. medeniyet tasavvurunda, düşünce dünyasında türkiye cumhuriyeti toplumu için belirlediği yol ve ona uygun gördüğü kalıp hakkında yanıldığı yerler var elbette. mesela tam burada işte, bir taraf bu yanılgılar ve topluma faturaları nedeniyle mustafa kemal'den hepten kurtulmaya çalışırken, diğer taraf kazandırdıkları ile o kadar yüceltiyor ki ne söylese, ne yaptıysa doğrudur diye bakıyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.