eğitim müfredatına eklenmesi gereken konular

selçuk şirin hocamız ısrarla kodlama diyor.


--- alıntı ---

adına ister 4. sanayi devrimi ister katma değeri yüksek ekonomi deyin. her şeyin akıllısının makbul olduğu yeni bir üretim tarzına geçiyor dünya. bizim bu yarıştaki başarı şansımız biraz da çocuklarımıza bu çağın alfabesi olan kodlamayı öğretmekten geçiyor. peki bunu nasıl başaracağız?
iki adaşıma danıştım!
bu alan benim uzmanı olduğum bir alan değil. o nedenle gerek nyu’da birlikte proje geliştirdiğim nyu create lab ekibine gerekse de türkiye’den iki kıymetli akademisyen, bahçeşehir üniversitesi’nden meslektaşım doç. dr. şirin karadeniz’e ve gazi üniversitesi’nden meslektaşım doç. dr. selçuk özdemir’e danıştım (selçuk şirin, şirin ve selçuk’a danışmış oldu....).
1.hayal ettiğini üretebilme aracı olarak kodlama
kodlama bir araç. eğer çocuklarımıza bu aracın ne işe yaradığını somut örneklerle inandırıcı bir şekilde anlatamaz isek bu yazının devamında anlatacaklarımın bir anlamı kalmaz. çünkü motivasyon olmadan öğrenme olmuyor. selçuk özdemir hocanın dediği gibi kodlamayı "hayal ettiğini üretebilme" becerisi olarak anlatmak gerek çocuklarımıza.
2.bilgisayarsız kodlama mümkün!
şirin hoca: “yeterli teknolojik malzememiz yoksa da kodlama mantığını edinmek için evde yapılacak çok şey var.” diyor. başlangıç için önerdiği site “http://www.csunplugged.org” ki burada aktivitelerle bilgisayarsız kodlama etkinlikleri mevcut. aynı şekilde “http://www.bilgekunduz.org” adresinde de geçmiş bolca türkçe kaynak var. bu iki kaynak dışında çocuklara kodlama öğretimi için yayınlanan türkçe kitaplar, dergiler ve bloglar da mevcut.
3.evde kodlamaya nereden başlamalı?

aşağıdaki tabloda eda karaçelebi’nin blogunda (http://www.egitimbilisim.net) blogunda paylaştığı kodlamaya başlangıç programlarının listesi var. evde kodlamayı bilgisayar aracılığıyla öğrenmek için akla gelen ilk kaynaklar şunlar: https://tr.code.org/ , http://khanacademy.org dersleri, http://kodris.com, http://appinventor.mit.edu vb. bunların dışında scode, kodable gibi tablet uygulamaları ve alice, scratch, kodu gibi bağımsız programlar da mevcut. fiziksel programlama araçları (ardunio, rasperry pi vb.) veya robotik setleri ile stem (fen, teknoloji, mühendislik ve matematik) çerçevesinde kodlamayı ilerletmek de mümkün. şirin hoca bu programların yaş ve deneyime göre seçilmesini ve ilk kez başlayacaklar için blog tabanlı programlama araçlarını öneriyor.

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.