home office çalışmak

ofiste çalışma ile mukayese edildiğinde daha zor olan çalışma şekli.

en başta disiplin ve motivasyon gerektirir. bir bölüm dizi izleyeyim başlarım, biraz uyuyayım gece çalışırım demeye başladığınız anda işler olduğundan daha zor hale gelir. evde çalışmak canının istediği zaman çalışmak değildir.

motivasyon ve disiplin kısmını hallettiğinizi düşünelim. ofiste çalışır gibi sabah erken kalkıp işlerinize başlıyorsunuz. gel gör ki günün sonunda haşatınız çıkıyor. halbuki ofiste bu kadar yorulmuyordunuz. sebep şu ki; ofiste günde sekiz saat bulunursunuz ama gerçekte sekiz saat çalışmazsınız. çünkü arada bol miktarda masabaşı sohbet, çay molası filan vardır. evde bunlar olmadığı ya da çok kısa sürdükleri için ofise kıyasla daha fazla çalışır ve haliyle daha fazla iş yorgunluğu hissedersiniz.

ofiste, takıldığınız konularda yardım alabileceğiniz kişiler yanıbaşınızdadır. lakin evde sorunları, büyük oranda, kendi başınıza halletmeniz gerekir. ofis ortamında çabalarınız da daha kolay farkedilir.

sosyal bir adamsanız, gün içerisinde arkadaşlarınızla sohbet etmek, iş çıkışı bir yerlere gitmekten hoşlanıyorsanız bulunmanız gereken yer yine ofis. evde sessiz sedasız işinize bakarsınız. yeni arkadaşlar edinmek, yeni ortamlar keşfetmek biraz zordur. tabi zamanında yeteri kadar arkadaş edinmiş ve arkadaşlık bağlarınızı güçlü tutmuş iseniz, evde çalışmak da sizi engellemez .

evden çalışmanın keyfi, çalıştığınız şirketin tarzına göre değişir. şirket çok kontrolcü ise pek keyif alamazsınız. lakin iş bazlı hareket eden ve planlamayı size bırakan bir şirket büyük esneklik sunar. tabi şirketin lokasyonu da önemli. yurt dışı bir şirket için çalışıyorsanız zaman farkı sıkıntı olabilir.

hem ofis ortamında hem home office (evden çalışma) çalışmış biri olarak söyleyebilirim ki, planlama ve disiplin konusunda problemleriniz var ise evde çalışmaktan uzak durun. bir şirket bünyesinde home office çalışacaksanız, şirketin çalışma saatleri ve tarzı konusunda kesin bilgilere sahip olun.

benim tercihim, verimlik açısından, evden çalışmak. tabi belirli bir tecrübe geçmişi şart. 2-3 yıllık tecrübelerle, metrobüsten kurtulmanın vereceği heyecanla bu işe girilmesini tavsiye etmem.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.