sözleri susarak aşmak

insan konuşarak bir takım duygu ve düşüncelerini aktaramadığında susmayı tercih eder. susmak çoğu kültürde bir şeyleri kabul etmek anlamına gelse bile, aslında güzel bir protestodur. bireyler duygu, düşünce ve davranışlarının bütünüdür. konuşma insanın ifade biçimlerinden sadece bir tanesidir. bazı insanlar bunu o kadar çok abartır ve öyle çok belagati kullanır ki, ne dediklerini anlamak için sözcükleri konuşmadan cımbızla seçiyor olmanız gerekir. tabi ki bir takım felsefesi ve bilimsel tartışmalarda terminoloji kullanmak şarttır. ancak bahsettiğim günlük dilin sürekli süsleniyor olması. yeni kelimeler kullanmak, sürekli bir devingenlik içerisinde bunları öğreniyor olmak güzeldir. fakat yalın ifadelerle anlatabileceğimiz basit duyguları, karmaşık hale getirmek onlardan kaçtığımızın bir göstergesidir.

dikkat ederseniz bunu yapan insanları çok görürsünüz. sürekli olarak hiçbir şeyi işaret etmeyen boş cümleler kurarlar. işte böyle zamanlarda susmanın erdemine sığınırım. nitekim çevrenizde konuşmadan da anlaşabildiğiniz çok özel yakın dostlarınız varsa, sustuğunuz vakit ne anlatmak istediğinizi kavrayacaklardır.

velhasıl bir insan öteki insanın sessizliğini dinlemeyi öğrendiği gün, aralarında gerçek iletişimin ve bağlılığın oluştuğu gün olacaktır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.