asklepios26eses

(#6056642) ruh hakkında modern bilimin verileri ile bir tespitimside bulunmasına yaptığım eleştiriyi , anlamadığı gibi ilkokul çocuğu tribiyle de nickaltıma atar gider yapmış yazar.

neyse sorun bana yaptığı üfürükten tayyare cart curtları değil. ruh gibi aklın sınırları içinde kalarak asla açıklanamayacak, açıklanacağı iddia edilse bile yetersiz kalacak bir mevzuuda modern bilimin verilerini mutlak doğru imiş gibi kabul etmesi. itiraz ve eleştirim buna.

bir kavramı kendi dili ve anlam bütünlüğü içinde algılamaktan bahsediyorum. eğer kavramları bu şekilde çarpıtırsak ve anlamaya kalkarsak hem o kavramları kör, topal ve felçli bırakırız hem de bir kültürel soykırım yapmış oluruz. ruh da aynen bu şekilde algılanmalı. pozitivist ve mekanik fizik temelinde yani duyular ötesine geçemeyen , geçmeyi bırakın geçmeye teşebbüs etmeye dahi imkan tanımayıp "bütün meseleleri sadece böyle algılamak zorundasın" diye dayatan faşist bir bilimin verileri ruhu asla tanımlayamaz.

ruhu bu şekilde tanımlarsan her şeyden önce evveli ve ahiri olmayan bir meseleyi , sadece duyusal verilere indirgeyerek bir defa süreci kesmiş atmış oluyorsun. ruh dünyaya gelmeden önce de vardı, öldükten sonra da devam edecek. ama modern bilim diyor ki " ne öncesi arkadaşım aha bu gördüğünle yetin al sana ruh nesnesi" . yani ruhu üç süreçte ele alacak olursak öncesi, şimdi ve ölümden sonrası sen bu bakışla otomatik olarak üç boyutlu bir olaya tek boyuttan bakarak kendini kısıtlamış oluyorsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.