doğu’da çocuk olmak

en az batıdaki kadar zor. garibanlık zaten zor şey. doğusu batısı fark etmiyor ülkemin. ama doğuda çocuk olmanın farklı zorlukları var.

emin olun buralarda doğan çocuklar pırlanta gibiler. henüz toplumsal bir bozulma meydana gelmediği için ve insanların geleneklerine daha bağlı olması sebebiyle çocuklar evvela saygıda kesinlikle kusur etmiyorlar. en zıpırı,en haylazı bile asla ama asla terbiyesizlik yapmaz mesela.
çoğu gariban çocuğu. zengin olanları çok az. gelirlerini hayvancılıktan ve yazın mevsimlik işlerden elde ediyorlar. birçoğu da yazın çalışıp ailesine destek oluyor. kışları da çobanlık yapıyorlar. çalışkanlar,birçoğumuzun yapamayacağı,yaparken zorlanacağı işlerde çalışıyorlar genellikle. yokluk içinde olmalarına rağmen okula gelmeye çalışıyorlar.

küçük şeylerle mutlu olabiliyorlar,birçok çocuk için alelade olan şeylerin ihtiyacını duyuyorlar ve sahip olduklarında yüzlerindeki tebessümü görmeniz lazım. bir kitap, bir ayakkabı,bir çantayla çok mutlu oluyorlar.

spora çok meraklılar mesela. kızlar atletizmde erkekler futbolda ve atletizmde yarışmalara katılıyorlar,başarılı olabiliyorlar. bilim fuarlarında görev almak için,şiir okumak için,bir etkinliğe katılmak için canla başla uğraşıp duruyorlar hep.

neyse şimdi kuyu efendi bunları niye anlatıyor diye belik merak da ediyorsunuz. evvela şunu söyleyeyim bu vatanın bütün evlatları bizim. bu çocuklar bizim geleceğimiz. bu çocuklara eğer bizler sahip çıkmazsak emin olun başka birileri gelip bunların beynine işlemeye çalışacak. biz en çok da bunun savaşını veriyoruz. bu çocuklara vatan ve bayrak sevgisini vermeye çalışıyoruz. bu çocuklar çanakkale şehitleri için yapılan törenlerde canı gönülden görevler alıyor. buraları ötelememek gerekiyor. eğer doğru düzgün bir şekilde yetiştirilir ve merhamet tohumları bu çocukların kalplerine atılırsa,bunlar ilerleyen yaşlarında kalemleriyle beyinleriyle,elleriyle,bilekleriyle bu ülkeye hizmet edeceklerdir.

biz umutluyuz. sizler de umutlu olun. çocukların beyinleri işlenmemiş hamur gibi. sizin ellerinizde şekillenecek bu beyinler. ve merhametli ellerin izleri bu beyinlere işlendiğinde bu izler silinmez. yapabilecekleri yanlışları da bu merhametle doğruya çevirebileceklerdir çocuklar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.