dünya sözlük

#sosyal  #sözlük 

dünya`da 4 milyar 280 milyon kişinin internet`e erişimi yok. yani bunu okuma lüksüne sahip yüzde 41`lik kitlenin içerisindeyiz. dünya`da en büyük sorun reklam , pornografi ve kumar siteleri ile mecbur bırakılma , keza argo ve küfüründe olmadığını katarsak, bu oran yüzde 10 civarına düşen bir seviye. dünya genelinde türkçe bilme oranını da buna oranlarsak binde 2 civarında bir rakam çıkıyor.

olayları rakamlara dökünce aslında ne kadar küçük bir kitle olduğumuzu görüyorsunuz ama olayın aydınlık kısmını kaçırıyoruz. aslında ne kadar şanslıyız. insanlar mutsuz , insanlar umutsuz , insanlar içlerini dökecek insan arıyor - bazen ağlıyor tek başına , sığınamıyorlar : tek yaptıkları perdeler arkasına saklanabilmek. ağaç diken , çocuklara yardım eden bir kitlenin ortak hesaplı şifresine sahip olduğumuzu unutuyoruz. otobüs camlarından dışarı bakıp , o akıl dimağından geçen fikirleri kendine saklamak haricinde , paylaşımla başka beyinlere raks ettirmenin kıymetini unutuyoruz. kendi dünyasında deklanşöre basıp , o anı ölümsüzleştiren ruhun başka ruhlara da verdiği huzuru bazen küçümsüyoruz. eldekinin kıymetini unutarak yaşıyoruz ve farkında mısınız her gün yaşlanıyoruz. bir kitap hayatımı değiştirdi diyene denk geldim , bir anı bir bakış açısı hayatıma yön verdim diyene denk geldim dünya`da , bir tanımın , bir tebessümün bazen zehir gibi bir bakış açısının da nelere sebep olabileceğini bazen küçümsüyoruz.

dünya büyük keşfet demek basit gelebilir ama bir cümlenin nelere kadir olabileceğini binde 2`lik bir grubun üyesi olarak fark etmememizde bizim ayıbımız olur. yaş , ten rengi , partisel duruş vs zerre umurumda değil , dünya kişisel üstü bir dünya. çünkü bizim burun kıvırıp es geçtiğimiz tanımlar ve bazen içimizden gelip yazmadıklarımız , bazılarının şu yorucu hayattan iki dakika da olsa kurtuluşudur ! yazmak güzeldir..

selametle
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.