bilim yeterince ilerlediğinde dinlerin ortadan kalkacak olması

#din  #bilim 

yeter derecesi tam olarak nedir düşünmek lazım. mesela bilim bir insanı ne zaman tatmin eder? evrenin nasıl oluştuğunu açıkladığında mı? tüm hastalıklara çare bulunduğunda mı? yoksa birgün birisi elinde ölümsüzlük iksiriyle çıkageldiğinde mi?

kavramların içini boşalttığımızda çoğu şey birbiriyle çatışmaya başlıyor. günümüz mütedeyyinlerinin en büyük eksikliği "hazırcılık". bilim bir grubun tekeline bırakılmış vaziyette maalesef. bizim camia daha çok sonuçlarla ilgileniyor. bilimin amcaoğlusu teknoloji beyin uyuşturmaya hazır birebir iken, neden bizimkiler kafasını kuma gömmekten kireç tutmuş boyunlarını zorlasın ki? bana sabun dahi yapmayı öğretme, bana sabun sat!

bilimin asıl sorunu ise merkezinin kaymış olması. mesela kötü söze ve küfre maruz kalan bitkilerin solduğu, güzel ses işiten bitkilerin ise yeşerip büyüdüğü deneyinin yapıldığı paylaşılmıştı yine bu sözlükte. yıllardır annelerimizin konuşa konuşa binbir nazla yetiştirdiği menekşelere bilimsel bir dokunuş yani. botanik bilimini yerinden oynatan bu deney için iyi ve kötü söz sahibi iki grubun da üyeleri küçücük çocuklardı. ınsan bakınca acaba sosyolojik bir deney mi yapıyorlar diye düşünmekten kendini alamıyor. nerde bu bilimin merkezi? hadi ate bir duruş olsun merkeze bir yaratıcı konulmamış diyelim. peki insan nerede? bir bitki bir ay boyunca maruz kaldığı kötü sözden etkilenip soluyorsa o genç dimağlar ne olur bunun hassasiyetini çeken var mı? yanisi; bilimin şirazesi zorla kaydırılınca dinle de çatışır, doğayla da, insanoğlunun kendisiyle de.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.