endoplasmik bir kulum ile sözlük röportajı

#sözlük 

--- sakalıolmadansozudinlenen ---

selamun aleyküm. hocam ekonomi konusunda uzman olduğunuzu biliyorum. memleketi ekonomik darboğazdan çıkarabilecek bir formül önerebilir misiniz?

--- alıntı ---

üstad hürmetler,

bizim memleket çok büyük ve bir o kadar da karışık & kirli. sistem eğitimsiz grupların kontrolünde sağ , sol, milli görüşçü, alevi sünni fark yok. ürün bu insanımız bu , hayaller bir yere kadar katma değer katmak için kaynak, kaynak içinse eğitim politikası lazım. bir nesil 30 sene dediğimiz an şu an kısa vadeli planlar haricinde yapılacak pek fazla birşey kalmıyor elimize. çünkü 15 seneyi yedik bitirdik sona geldik. global krizlerde dünya'ya akan belirten bizden nemalandık lakin kıymetini bilemedik.

şu an yapılacak tek şey işsizliği azıtmadan el frenini faiz bandını yüzde 20 -21 bandına çekerek talebi düşürmek.

ithalata yüzde 20 artış sonrası ülke içinde daha fazla kalacak m2 tipi nakit döngüyü sermayenin güçlendirilmesi adına teşvik ile piyasada kullanmak ve iç tüketimi yerli sermaye ve yerli firmalar ile ayakta tutmak.

büyüme yüzde 2 bandına geldikten sonra kurum gerilemesini bekleme bir yandan da inşaatın payını yüzde 30'lardan yüzde 12 -14 civarına çekerek oradaki payı ağır sanayi ve bilişim sektörüne aktarma.

şahsi fikrim bu yönde.

selametle
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.