islam'da peçe yoktur

--- alıntı ---

"(ey peygamber!) mü’min kadınlara söyle: gözlerini (harama bakmaktan) esirgesinler ve ırzlarını (allah’ın haram kıldığı şeylerden) korusunlar.görünen kısmı müstesnâ olmak üzere, zînetlerini (yabancı erkeklere) göstermesinler. başörtülerini, (başlarından) göğüslerinin üzerine (kadar) örtsünler. kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları,erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi (mü’min) kadınları, ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden âilenin kadınına şehvet duymayan (başkalarının yardımına muhtaç olan saf kimseler gibi) tâbi kimseler veya henüz kadınların kadınlık hallerinin farkında olmayan (henüz şehvet duymayan) çocuklardan başkasına (gizli) zînetlerini göstermesinler. (yolda yürürken) gizlemekte oldukları zînetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar. ey mü’minler! (size emretmiş olduğu bu güzel sıfatlara ve övülen hasletlere) toptan Allah'a (itaat etmek sûretiyle) dönün (ve câhiliye toplumunun üzerinde bulunduğu kötü ahlâk ve sıfatları terkedin) ki (dünya ve âhirette) kurtuluşa eresiniz." (nur sûresi: 31).

bu âyet-i kerime, kadınların yabancı erkeklere karşı örtünmesinin farz olduğuna şu yönlerden delâlet etmektedir:

1. şüphesiz Allah teâlâ, mü’min kadınlara ırzlarını (edep yerlerini) korumalarını emretmiştir. ırzın korunmasını emretmek, aynı zamanda ona vesile olan hicabı da emretmektir. çünkü yüzü açmak, ırzın gitmesine neden olabilir. hiçbir akıl sahibi yüzü örtmenin, ırzın korunma yollarından birisi olduğu konusunda şüphe etmez. çünkü yüzü açmak, kadının yüzüne bakmaya, kadının güzelliğini düşünmeye ve bu bakışla ondan zevk almaya götürür. dolayısıyla bu durum, önce kadınla buluşmaya, ardından da onunla zinâ etmeye götürür.

nitekim rasûlullah -sallallau aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

"gözler zinâ eder, onların zinâsı bakmaktır. dudaklar zinâ eder, onların zinâsı öpmektir. eller zinâ eder, onların zinâsı dokunmaktır. ayaklar zinâ eder, onların zinâsı (o işe) yürümektir. ferc (uzuv) da bunu ya doğrular (tasdik eder), ya da yalanlar." (buhârî; hadis no: 6612. müslüm; hadis no: 2657).

bu sebeple yüzü örtmek, ırzı korumanın yollarından birisi olduğu için böyle yapmak emredilmiştir. çünkü sebeplerin maksatlara göre hükümleri vardır.

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.