siyasal islam

siyasal islam nedir? yaz kızım.

-ayıp oluyor ama amirim. 

-afedersin evladım hikmet. 

-siz de albayım. 

siyasal islam: cephede yenik düşen müslümanların, dinç akıllı torunlarının mızraklarının ucuna kuran ı kerim ayetlerini bağlayarak yağmaya koşmasıdır. 

tanzimattan bil itibar değişen şartlara ayak uyduramayan.. 

-başımıza bir iş gelmesin albayım? 

-neden evladım hikmet?

- herkesi karşınıza aldınız albayım. ya, "bu cehape" den başlasaydınız ya da fetö ye bağlasaydınız.. zaten asker kökenlisiniz.darbeciye çıkmasın adınız!

-sen yaz hikmet. biz bedelini ödedik hürriyetin. hem ne yaşımız 25 di, ne de bedeli 15.

-peki albayım. 

tanzimattan bil itibar değişen şartlara ayak uyduramayan vatan evlatlarının omzundaki yük arttıkça bir kaldıraç arandı. türlü türlü yollara sapıldı. bin dereden su taşındı lakin susuzluğumuza çare olmadı. en son elimizde kalan toprak parçasını can siperane müdafaa eden türkler muvaffak olunca, osmanlı gitti yerinde kazıklanmış türkler kaldı. evet kazıklandılar. can verdikleri son islam yurdunda dinleri yasaklandı. dilleri yasaklandı. hilafetleri ellerinden alındı. erkekleri sarıklarından, hanımları çarşaflarından tutulup ya idam sehpasına yahut tavan arasına atıldı. bahtına idam sehpası düşenler, güle oynaya, düğüne gider gibi yürüdüler hakk'a. şansına tavan arası çıkanlar ise yürüyemediler. yürümeyi bırak, emekleyecek mecali yoktu hiçbirinin. arada yiğitler çıktı tabi. diz büküp, dirsek kırdılar. taharet babından başladılar okumaya ve okutmaya. nasara,  yensuru, nasran.. onlar allâh'ın dinine yardım ettikçe allâh da onlara yardım etti. imanı şüpheden, hakkı batıldan ayırdıkça büyüdüler. nur u ilahi, ezan ı muhammedi tekrar yükseldi karanlıklar içinden.küffar boş durur mu hiç. gürzü vurdukça vurdu mazlumların, müminlerin, gariplerin üzerine. bu zulümden istifade bolca dinç akıllı türedi. bu dinç akıllılar ; zulümden beslenerek büyüdüler. zulmü ortaya çıkaran nedenleri ortadan kaldırmak yerine, zalime küfretmeyi adet edindiler. gaflet uykusunun en derinliklerinde ve fakat kendini uyanık zanneden bu gafiller hiç bir zaman zulmün aslını karşısına almadı. onlar diz kırmadılar hiç bir zaman. dirseklerini de bükmediler. zulme değil, zalime lanet okudular ve ellerine geçen ilk fırsatta zulme ortak oldular. çünkü zulüm oldukça karlı bir şeydi. adaletsizlik zulümdü. mezhepsizlik zulüm. liyakatsizlik zulümdü. kibirlilik zulüm. bizi biz yapan ne kadar değer var ise değersizleştirildi. başörtüsü demokratik bir haktır denildi. değerler zulme göre akord edildi. 

kimin aslı balçık idiyse bunu gizlemek için koca koca binalar inşa edildi. zulmün adı müteahhitlik oldu bu defa. rüşvetin adı hayr. torpilin adı tarafgirlik oldu. liyakatsizliğin adı kadrolaşma. siyasal islam, islami olan ne varsa gayri islamileştirdi sonra da bize dönerek dedi ki: yoksa sen zulüm zamanlarını mı tercih ederdin? 


henüz abdestinden şüphesi olmayanlar, necaset üzere hakk'ın huzuruna varılmayacağını söyledilerse de nafile. geri kafalılıkla itham edildi onlar. ingilizcen bile yok dendi. zaman bunu gerektirir dediler. dünya sistemi dendi. sermaye, nakit akışı, özelleştirme, yatırımcı dediler. secdeye vardıklarında akılları bilançolarında bizi desteklemeyen haindir dediler. 


-albayım burada bir es verseniz. emekli maaşınızı da el koyulmadan neticeye üstü kapalı bağlasanız. 


- olmaz evladım hikmet. basiretsizden, ferasetsizden, vicdansızdan değil alim amir bile olmayacağını haykırmadan bizim gibi görünüp bizi aldatanı anmadan neticeye bağlanmaz. kusura bakmasınlar ama bu kadar laçkalığa yürek dayanmaz.


- tamam ama acele ediniz lütfen. 

-hayırdır hikmet. bir yere mi yetişeceksin? 

-hayata albayım. kaçırdığımız ihalelere, gençlik kollarına kayda, demokrasi nöbetlerine, türkçe şarkılar okumaya.

-ha ha ha hikmet!

- benim repliğimi çalıyorsunuz albayım.

-geleceğinizi çalanları değil de beni mi suçluyorsun hikmet. 

-netice albayım, netice..

-netice yok sana hikmet. tarihin en anlamlı girişini yaparak, sana bırakılan bu ata yadigarı ülkeyi ne kadar geliştirdinde neticeyi merak ediyorsun.. 

benden fal bakmamı mı istiyorsun? neticeyi boşver hale bak hikmet. şu gecekondu da kaybolan giden cevherlere bak. vatan vatan diye atması gereken kalplerin, para para- dolar dolar diye attığına bak. vicdanlardaki devalüasyona bak hikmet. çakılan ahlak'a. karaborsa hürriyete bak. susmuş yığınlara.. 

siyasal islam budur işte hikmet. kavgamızı çalandır. enerjimizi sömüren. namaz kılmadan, kul hakkı gözetmeden, adil olmadan milyonlara kurtuluş vaadi pompalayandır. paçaları sıvamadan helaya girmektir siyasal islam. necis halde namaza durmaktır. kuran okuduktan sonra türkü çığırmaktır. nefsini önder edinmektir. siyaseti dinin hizmetine değil, dini siyasete alet etmektir. altınları cam parçacıkları ile takas etmektir. allah'ın çizdiği yola göre değil, konjonktüre göre hareket etmektir. gaza ruhunu yer yüzünden kazıyıp, miting meydanlarına hapsetmektir. komşusu açken tok yatabilmektir. ne istedilerse verip sonra pardon diyebilmektir..
-peki albayım
-tamam hikmet.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.