tüm projeleri yap-işlet-devret sistemiyle gerçekleştiren hükümet vergilerle ne yapıyor sorunsalı

kafamı kurcalayan konulardan bir tanesi idi, değinmek istedim.

havalimanı, köprüler, raylar ve tüneller... hükümet bu projeleri tanıtırken ülke hazinesinden cüzi miktarlar çıktığını, asıl yükümlülüğün ihaleyi alan yani yapıp işletip devredecek olan firmaya ait olduğunu bastıra bastıra anlattı. bu sistemin tartışılan kısmı devletin geçişler veya kullanımlar için tutar belirleyip kefil olmasıydı. yani firma vaad edilen ciroya ulaşılamayacak bile olsa açık kısmı devlet finanse etmeye garantör oluyordu.

benim kafamı karıştıran konu ise bu değil. pekala hükümetler kendi yöntemleriyle yatırım yapıp ülkeyi yönetebilirler. bunda bir beis yok. sıkıntılı kısmı, insanlar yüksek vergilerden şikayet ederken bu yatırımları işaret etmeleri. "bakın paralarınız buralarda kullanılıyor" demeye getirmeleri. bu söylem gerçek olmadığı için dolambaçlı cevaplarla insanlarda bu algıyı oluşturuyorlar. pek tabi çıkıp doğrudan işaret edemiyorlar çünkü aynı projeler ile ilgili para harcamıyoruz diyorlar.

peki milletin ümüğüne çöküp toplanan vergiler nereye gidiyor?

günaşırı siyaset malzemesi yapılmayan yatırımları saymazsak elle tutulur, gözle görülür, dişe dokunur ve bunlar gibi mecazlara karşılık barındıracak hiçbir proje söz konusu değildir. iha-siha demeyin, gülerim. 80 milyondan fazla nüfusu olan bir ülkenin içtiği sudan çıkardığı dışkıya kadar vergi alırken bunu mu sunuyorsunuz demezler mı adama? bakın ben diyorum. hatta ileri gidip örtülü ödeneklere neden bu kadar fazla bütçe ayrılıyor diye sorguluyorum. durmuyorum, kurulan bütçe komisyon raporları ne ölçüde gerçek diye soruyorum.

sınırdışı operasyon yaptık, eyvallah. kendi silahlarımızı üretmeye başladık, ona da eyvallah. hastahaneler, okullar, karakollar yaptık, peki... peki, peki de birinci ve ikinci dünya ülkeleri bizim kadar vergi toplamıyorken tüm bu hizmetleri sunmayı nasıl başarıyor? üstelik ekonomileri de bizden daha iyi boyutlarda, değil mi?

son olarak şunu belirteyim. şeffaflık istememin sebebi hırsızlık endişesi değil. para yönetimini takip edip doğru eleştirileri sunmak. bu şekilde söylediklerimiz havada kalıyor. bildiğimiz tek şey, devlet vergilerle bizi sömürüyor. bu millet de bunu hak etmiyor!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.