zavallılar

70lerin ortalarında fırlayan bir film. yılmaz güney'in hem oyuncu, hem yönetmen olduğu filmlerden biri ancak filmin çekildiği dönemlerde yılmaz güney'in hapse girmesiyle, filmi ustası atıf yılmaz bitirmiştir. filmin künyesinde de yönetmen olarak atıf yılmaz ile birlikte yılmaz güney yazar.

film, klasik yeşilçam anlatımına kıyasla devrim niteliğindedir. günümüz sinemasında kullanılan bir öyküleme tekniğiyle, bol flash-back, flash forwardlar ile o dönemin izleyci kitlesine karmaşık gelebilecek, dolayısıyla riskli ama cesur bir iş. birbiri ile iç içe, ama birbirine değmeyen, paralel, tek bir çizgi gibi görünen üç farklı hikaye


filmin konusuna gelince, abuzer, hacı ve arap hapishanede buluşuan üç kader mahkumunun etrafında gelişiyor olaylar. diğer mahkumlardan farklı olarak, aç gözlülükten, kişisel hırslardan, daha fazlasına sahip olamamaktan işlenen suçlar yüzünden değil, yoksul fakat onurlu hayatlarını koruyabilmek için işledikleri cinayetler yüzünden içeridedirler. abuzer, üvey babası yüzünden cinayet işler. maaşını alamayan arap, patronunu darp eder. hacı ise gönlünü kaptırdığı fahişeyi korumaya çalışırken cinayet işler ve yolları mahpus damında kesişir.

filmle ilgili en unutulmaz sahnelerden biri çaresizliğin nevroza dönüşmesinin gerçeklikle, absürtlük arasında gidip geldiği baklava sahnesidir benim için. aynı sahneyi farklı ruh hallerinde izlediğinizde; bazen absürtlüğü karşısında kahkahalara boğuluyorsunuz, bazen çaresizliğin insanı getirdiği durumu ruhunuzda hissederek burnunuzun direği sızlayabiliyor.yanılmıyorsam filmin müzikleri; şanar yurdatapan'a ait.
filmde yılmaz güney'e yıldırım önal ve güven şengil eşlik ediyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.