sigarayı bırakmak

440.
kişinin kendine yapacağı çok güzel bir kıyaktır.

sekiz yıl kadar içtikten sonra bıraktım. bugün itibariyle bırakalı 14 ay oldu, dile kolay. nikotin bağımlılığı çok ama çok güçlü bir bağımlılıktır buna rağmen birkaç günde bu bağımlılıktan kurtulmak mümkün. ancak benim alışkanlık başkalarının ise psikolojik bağımlılık olarak adlandırdığı bir durum var ki işte en zoru onunla baş etmek.

sigarayı bırakmam üç yıl sürdü. dünya'da sigarayı daha önce hiç denemeden pat diye bırakabilen insan sayısı çok ama çok azdır. bu insanlar da büyük ihtimalle kötü bir hastalığa yakalandıklarını öğrendikleri için pat diye bırakırlar. oysa sigara içme alışkanlığı defalarca denedikten sonra bırakılır. gerçekten yöntemi böyle belirlerseniz "ben bırakamıyorum ya" üzüntüsü yaşamazsınız. çünkü sigarayı bırakmanın yöntemi fırsat buldukça, bir gün, iki gün, bir hafta, birkaç hafta, ondan uzaklaşmaktır. önemli olan beyne sigarasız da bir şeyler yapılabilindiğini hatırlatmaktır. bu hatırlatmaları ne kadar sık yaparsanız fırsat buldukça verdiğiniz o araların süresi uzayacak bir gün tamamen kurtulacaksınız. tekrar başlarsanız kendinizi üzmeyin. sigarayı bırakıp çok uzun süredir içmeyenlerin de size hava atmasına izin vermeyin. çünkü o zaman da siz hariç herkesin çok sağlam iradeye sahip olduğunu, sizin bunu asla başaramayacak bir insan olduğunuzu düşünmeye başlarsınız ve o zaman kaybedersiniz. bırakanların büyük çoğunluğu defalarca deneyenlerdir.

ben tamamen kurtuldum mu bilmiyorum ama iki ay önce bir yılı devirdim, bu süre içinde ağzıma sürmedim. asla aklıma gelmiyor, canım çekmiyor ve özenmiyorum. başardım sanırım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.