dünya sözlük

#haber  #siyaset  #spor  #ilişkiler  #özgürler 

2287.
yönetimin nitelikli içerik konusunda hassasiyetini anlıyorum, bunu destekliyorum, saygı duyuyorum hatta bunun eksikliğinden aynı oranda rahatsız olan birisi olarak içtenlikle istiyorum. emeklerine çabalarına da saygı duyuyorum. lakin bizim gibi bazı yazarlarında bu konudaki sitemlerini aynı oranda anlayışla karşılamalarını bekliyor insan. evet bu tartışmanın yeri belki burası, bu başlığın altı değil, bunlar gayet birbirimizle telefonlaşıp konuşabileceğimiz şeyler, yazar, yönetim de gerçekten bizlere o yakınlığı gösteriyorlar bunda da şüphe yok.

ama benim anlatamadığım, başka yazarlarla da bunu paylaştığımızı gördüğüm konu, bu nitelikli içerik oluşturmakla ilgili yöntem. önemli olduğunu düşündüğünüz, yönlendirilen aramalardan oluşturduğunuz, nitelik sağlayacağını düşündüğünüz başlıkların listesini yazarlara verip bunları açtırarak burayı nitelikli kılamazsınız. ya da nitelikli içeriğin önüne geçtiğini düşündüğünüz geyik muhabbetlerini, anket başlıkları, sol sütunu istila eden konuyu tematiğe atarak sağlayamazsınız. bir gün yaparsınız, iki gün yaparsınız ama aynı kaynaktan beslendiği sürece, niteliksiz içerik akmaya ve siz yönetim olarak sürekli bunu yapmaya devam eder durursunuz. taşıma suyla değirmen döndürmeye benziyor bu, ya da sivrisineklerden kurtulmak için bataklığı kurutmak yerine, sazlıkta oturup terlikle sinek öldürmeye benziyor. bence yönetimin bu kadar çok değişmesinin nedeni de tam olarak bu. sinek öldürmekten yorulunca insanlar değiştirin, başkaları öldürsün, sonra dinlenince geri gelsinler, sonra yine aynı nakarat...

buraya nitelikli içerik sağlamanın tek yolu, nitelikli içerik sağlayan insanların burada yazmasını sağlamak, bunu yapmaktan keyif alacakları bir yer haline getirmek...başka da yolu yok. burayı insanlar yeni bir şey öğrendiklerinde, keşfettiklerinde paylaşmak için heyecan duyacakları bir yer haline getirmediğiniz sürece paylaşımlarının değerli, önemli olduğunu hissettirmediğiniz sürece böyle ittirerek, sürükleyerek ilerler her şey.

nitelikle nicelik her zaman ters orantılı olmuştur. bunu bir denge içinde ilerletmezseniz olmaz sanki. tabi ki tanım başlık sayısı önemli ama bunu esas alarak bir sistem oluşturursanız, kurban edeceğiniz şey ilk önce nitelik olur. nitelik olmayınca bir noktadan sonra niceliği de kaybedersiniz. benim sözlükte gözlemlediğim de tam olarak bu. işte en çok tanım girenleri takdir etmeler, oyları görmek için tanım sayısına endekslemeler v.s sonuç? çok tanım girmenin çok matah olduğuna inanan bir yazar grubu. ya da sözlüğün ayakta kalması için bunu kendinde bir vefa borcu gördüğü için yazan insanlar...iyi tanım sayımız günde 5000 olsun, aktif yazar başına günlük 300 tanım yazalım. tamam da günde 300 tane ne yazıyoruz? gerçekten hayatımızda günde paylaşabileceğimiz 300 tane nitelikli şey oluyor mu? ya da günlük 5000 tanım kotası dolsun diye saçmalayacak mıyız? eğer saçmalayacaksak yazılan onca ıvır-zıvır içinde yazılan tek tük nitelikli içerik paylaşan yazar da yazdıklarının kaybolup gitmesi yüzünden yazmaktan soğumaz mı?

bir ara vardı böyle bir grup. bir film başlığı açtığında, bir ressam da, bir düşünürle ilgili, gündeme dair bir olayla ilgili başlığın altında siz yazdıktan hemen sonra dişe dokunur iki üç yorum gelirdi, en az 7-8 oy alırdı, okunduğunu bilirdin. bugün ışık hızıyla sol framede 2.,3. sayfaya düşüyor. hoş moderatörler canlandırsa bile kimsenin böyle bir gündemi yok ki. öyle tek tanımla dursun orada. ama hafif cinsellik içeren ya da başörtülü x içeren veya bilmem napan kız, bilmem ne yapan müslüman başlıkları aç günlerce solda kalır.

kimse kusura bakmasın, buranın nitelik problemi(en başa da kendimi koyayım) kitlesiyle ilgili. nitelikli olan ilgisini çekmiyor, nitelikli olanın hayatında yeri yok. magazin ve geyik muhabbeti hayatında daha önemli bir alan işgal ediyor. dolayısıyla böyle bir kitlenin bir araya geldiği ortamda da sol frame gündemi kaçınılmaz olarak magazin ve geyik muhabbeti oluyor. senin o takdir edilesi tüm iyi niyetine sabrına, çabana rağmen bunu sadece yavaşlatabiliyorsun, belki bazen frenliyorsun. kolay gelsin, Allah sabrınızı arttırsın. ama sanki başka türlüsü de olabilir. öyle...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.